Euro
10.4288
1.16%
Dolar
8.8674
1.2%
Altın
499.22
1.7%
Borsa
1.385
-1.2%
Bitcoin
384.898
1.79%
24ºC
İstanbul
Güneşli 24 C
  Yunan askerleri göçmenleri ölüme terk etti

  Yunan askerleri göçmenleri ölüme terk etti

  Kuşadası açıklarında dün yaşanan ve 1 çocuğun hayatını kaybettiği olayda, botları su alırken Türk Sahil Güvenlik Komutanlığı ekiplerince kurtarılan düzensiz göçmenler, o anları anlattı.
  • AA
  • 16.01.2019 - 12:27

  Kuşadası açıklarında Türk Sahil Güvenlik Komutanlığı ekiplerince kurtarılan 46 düzensiz göçmen, Kuşadası Devlet Hastanesi'ndeki tedavilerinin ardından İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne getirildi.

  Sahil Güvenlik Komutanlığı ve İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri, burada çocuklara yeni kıyafet verip, onlarla yakından ilgilendi.

  Yunan askerleri göçmenleri ölüme terk etti #1

  Düzensiz göçmenlerin, İlçe Emniyet Müdürlüğü'ndeki işlemleri sonrası AA muhabirine yaptığı açıklamalar, son dönemde yoğunlaşan düzensiz göçmenlerin Yunanistan'dan geri itilmesi vakalarını, yeniden gündeme getirdi.

  Çocuklarıyla birlikte Avrupa'ya gitmek için umuda yolculuk yaptığını belirten 45 yaşındaki Iraklı Dena Fahir, Kuşadası Davutlar kıyılarından lastik botla açıldıktan bir süre sonra, yüzleri maskeli 3 Yunan askerinin bulunduğu bir sahil güvenlik botunun yanlarına geldiğini söyledi.

  Yunan askerleri göçmenleri ölüme terk etti ViDEO

  "BENZİN DEPOSUNU KESİP İP BAĞLADILAR"

  Botlarına Yunan askerleri tarafından ip bağlandığını anlatan Fahir, "Yunanlılar benzin deposunu kesip, ip bağladılar. Yılan gibi hızlı bir şekilde sağa sola sürdüler. Neredeyse boğulacaktık. Onlara bağırdık, durmaları gerektiğini söyledik ama sanki insan değil taşla konuşuyorduk. Bir saatten fazla bizi sürüklediler. Bot sallanıyordu. Çok korktuk. Sonra Türk Sahil Güvenlik ekipleri geldi, hepimiz ölebilirdik. Türk Sahil Güvenliği bizim hayatımızı kurtardı. Bize yemek ve battaniye verdiler. Onlara çok müteşekkiriz." ifadelerini kullandı.

  Yunan askerleri göçmenleri ölüme terk etti #2

  "SİGARA İÇİP BİZİ İZLİYORDU"

  Iraklı Ali Emin ise "Türk askeri olmasaydı donmuş olabilirdik." diyerek, Yunan askerlerinin bota ip bağlayarak döndürdüğünü, çocuklar ve kadınların bağrışlarına aldırış etmediklerini iddia etti.

  Emin, sözlerini şöyle sürdürdü: "Yunan askerleri botumuza ip bağlayıp, bizi döndürmeye başladı. Çocuklar ve kadınlar bağırıyordu ama onlardan biri sigara içip, bizi izliyordu. Artık öleceğimizi düşündük, sesimizi kesmiştik. Bize doğru geldiler. Kurtaracaklar sandım ama yanımızdan geçip Yunanistan'a doğru gittiler. Sonra Türk askerlerini gördük. Helikopterle bizi arıyorlardı. El sallıyorduk. Açıkçası vazgeçip gidecekler diye düşündük, çünkü son nefesimizi vermek üzereydik. Yunan askerleri bizi ölüme terk etti ama Allah Türk askerinden razı olsun gelip bizi kurtardılar."

  Yunan askerleri göçmenleri ölüme terk etti #3

  OĞLUMU TEDAVİ ETTİRMEK İÇİN AVRUPA'YA GİTMEK İSTEDİM"

  Olay sırasında oğluyla birlikte suya düştüğünü anlatan 48 yaşındaki Manal Said Ayyad ise Yunan askerlerinin, kendilerini suyun içinde gördüğü halde yardım etmeyerek uzaklaştığını öne sürdü.

  Gazze'den geldiğini anlatan Ayyad, "Oğlum hemofili hastası. Gazze'de tedavisi mümkün değil. Oğlumu tedavi ettirmek için Avrupa’ya gitmek istedim. Türkler'in bizi sevdiğini biliyorum. Türkiye halkı ve cumhurbaşkanının bizi çok sevdiğini biliyoruz. Dünyada sadece Türkiye Cumhurbaşkanı, Filistin'in yanında duruyor." diye konuştu.

  Yunan askerleri göçmenleri ölüme terk etti #4

  4 YAŞINDAKİ BİR KIZ ÖLDÜ

  Sahil Güvenlik Komutanlığı ekipleri, dün Kuşadası'nın 5 mil açığında düzensiz göçmenlerin bulunduğu botun su aldığı ihbarı üzerine bölgeye hareket etmiş, 46 düzensiz göçmeni kurtarmış, 4 yaşındaki bir kız çocuğunun cesedine ulaşılmıştı.

  Yunan askerleri göçmenleri ölüme terk etti #5

  Günün önemli gelişmeleri VİDEO

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir