Petrol
113.72
2.34%
Euro
17.4976
0.16%
Dolar
16.304
-0.37%
Altın
969.3
-0.56%
Borsa
2453
0.00%
Bitcoin
481.525
-1.44%
26ºC
İstanbul
Güneşli 26 C

  Yüzde yüz yerli otomobil yollara çıktı

  İstanbul Üniversitesi tarafından üretilen ve tek şarjla 500 kilometre yol katedebilen yüzde 100 yerli tasarım elektrikli otomobil T-1, Samsun'da tanıtıldı.
  • 18.09.2014 - 13:01
  Yüzde yüz yerli otomobil yollara çıktı

  Yüzde yüz yerli otomobil yollara çıktı #1

  Cumhuriyet Meydanı'nda gerçekleşen tanıtıma vatandaşlar yoğun ilgi gösterirken öğrenciler üretimini yaptıkları, ağırlığı 500 kilogramı aşan, 4 metre uzunluğundaki T-1 adını verdikleri otomobil ile meydan üzerinde tanıtım turu attı.

  Aracın tasarım ve üretim aşamasının dışında sürücülüğünü de üstlenen İstanbul Üniversitesi Elektrik Elektronik Bölümü son sınıf öğrencisi Serdar Zurnacı, gazetecilere, aracın üretimi ve teknik özellikleri konusunda bilgi  verdi. İstanbul Üniversitesi olarak öğrenci ve akademisyenlerden oluşan bir  grup ile elektrikli otomobil ürettiklerini ve söz konusu araçla 13 ilde 5 bin  kilometre yol katetmeyi planladıklarını anlatan Zurnacı, "Yaptığımız araç ile üç gün önce yola çıktık. 440 kilometre yol katederek önce Ankara'ya ulaştık. Bugün  Ankara'dan yola çıkarak Samsun'a geldik. Cumhuriyet Meydanı'nda aracımızı  halkımıza tanıtmanın mutluluğunu yaşıyoruz" dedi. Türkiye'de elektrikli bir otomobil geliştirmenin gururunu  yaşadıklarını anlatan Zurnacı, şöyle konuştu:

  Yüzde yüz yerli otomobil yollara çıktı

  TEK ŞARJLA 500 KM GİDİYOR

  "Çok mutluyuz. Elektrikle çalışan bir otomobil yaptığımız ve bu araç ile 500 kilometre gibi uzun bir menzili tek şarjla katedebildiğimiz için. Bizi destekleyen herkese çok teşekkür ediyoruz. Bizim aracımız 500 kilogram ağırlığında, maksimum 4 yolcu kapasitesi var. Tek şarjla 500 kilometre yol gidebiliyor. Şarj istasyonu yanında olduğunda 4 saatte şarj olabiliyor.

  MAKSİMUM HIZI 120 KM

  Maksimum  hızı saatte 120 kilometre. Aracın bize maliyeti 450 bin lira oldu. 20 kişi  yaklaşık 1,5 yılda bu aracı tasarlayarak üretebildik."

  Hedeflerinin ileride yapılacak yerli elektrikli araçların alt sistemlerini şimdiden geliştirerek hazır hale getirmek olduğunu, bunun için de araştırma ve geliştirme çalışmalarının sürdüğünü ifade eden Zurnacı, "Türkiye'de şimdiden uygun bir elektrikli aracın nasıl olacağını ortaya koyabilmeyi ve bu konuda kaynak oluşturmayı, sonuca ulaşmayı hedefliyoruz" ifadelerini kullandı.

  MOTOR VE BATARYA DIŞINDA YÜZDE YÜZ YERLİ

  Söz konusu aracın 2 ay önce TÜBİTAK tarafından düzenlenen ve 30  üniversiteden elektrikli araçların katıldığı Elektro Mobil Yarışmasında birinci  seçilerek "en verimli araç" unvanını kazandığını hatırlatan Zurnacı, aracın motor  ve batarya kısmı dışında tüm üretimi ile tasarımının yerli olduğunu dile getirdi.

  Ev tipi priz ile 8 saatte tam şarj kapasitesine ulaşan elektrikli aracın Samsun'un ardından Trabzon'da tanıtılacağı öğrenildi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir