Petrol
114.12
-0.02%
Euro
16.27
0.17%
Dolar
15.58
0.22%
Altın
918.75
0.00%
Borsa
2391
-1.18%
Bitcoin
477.213
-3.40%
16ºC
İstanbul
Hafif yağmur 16 C

  Zonguldak'ın Dereköseler köyünde tabelalar Almanca

  Gurbetçilerin ailelerinin yoğun olarak yaşadığı Zonguldak’ın Çaycuma ilçesine bağlı Dereköseler köyünde, tabelalar Almanca yazıyor.
  • İHA
  • 05.07.2016 - 12:17
  Zonguldak'ın Dereköseler köyünde tabelalar Almanca

  Çaycuma ilçesine bağlı Dereköseler köyüne Almanya’dan gelen misafirlerin adres bulmakta zorlanması üzerine köyün, giriş, çıkış, sokak başları ve kavşakları, okul, sağlık ocağı önü gibi belli noktalara konulan çeşitli levhalar ve işaretler büyük ilgi görüyor.

  Yılın belirli aylarında köylerine gelen gurbetçiler, Almanca ve Türkçe tabelaların misafirlere kolaylık sağladığını söyledi. Bin 317 kişinin yaşadığı köyün nüfusu gurbetçilerin de gelmesiyle iki bini aşıyor.

  ISKARTA TABELALAR ALMANYA'DAN

  Köy sakinleri, ’Küçük Almanya’yı andıran hikayenin ıskarta tabelaların satın alınmasıyla başladığını ifade etti. Gurbetçilerin Türkiye’ye dönüş yaptıkları sırada satın aldığı ıskartalar yeniden onarılarak köyün belirli noktalarına yerleştirildi. ’Küçük Almanya’yı andıran köye gelenler ise Almanca yazan tabelaların şaşkınlığını yaşıyor. Yaklaşık 10 yıl önce monte edilen tabelaların bulunduğu Dereköseler köyü, ayrıca 9 mahallesi ile bölgesindeki en büyük köy olma unvanını sahip.

  Zonguldak'ın Dereköseler köyünde tabelalar Almanca VİDEO

  Zonguldak ın Dereköseler köyünde tabelalar Almanca #1

  "KÖYÜMÜZÜN SAYGINLIĞI OLDU"

  Gurbetçi Davut İnam’ın öncülüğünde Almanca tabelaların yerleştirildiğini anlatan 70 yaşındaki köy sakini Rıfat Çolban, tabelalar sayesinde köyün saygınlığının arttığını ifade etti. Çolban, "Mahallemiz sakinlerinden Davut İnam bunu Almanya’da başlattı. Arkadaşları ile beraber yıllardan beri bu işi sürdürüyor. Halen daha peşindedir, devam etmektedir. Almanya’da çalışan arkadaşları ile beraber yol, levha, sağlık ocağı gibi işlerde, 1976-1977 yıllarında elektrikten bütün köye katkısı olan bir arkadaşımızdır. Bu levhaların sayesinde köyümüzün gerçekten bir saygınlığı olmuştur. Tabelalara bakarsan görebildiğim kadarıyla bölgede gerçekten ’Küçük Almanya.’ Okul çevresinde, sağlık ocağı çevresinde var. Mahallelerin çoğunda buradan ana yola ininceye kadar bütün yollarda bu levhalar mevcuttur" dedi.

  Zonguldak ın Dereköseler köyünde tabelalar Almanca #2

  Zonguldak ın Dereköseler köyünde tabelalar Almanca #3


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir