Petrol
98.01
-1.60%
Euro
18.4009
-0.71%
Dolar
17.9321
-0.03%
Altın
1.038
0.60%
Borsa
2864
-0.15%
Bitcoin
443.052
2.42%
23ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 23 C

  Kurban Bayramı'nda çocuklara nasıl davranılmalı

  Kurban Bayramı'ndan çocuklar ne yapmalı? Kurban kesildiği çocuklara söylenmeli mi? Kurbanın kesilme anını çocuklar izlemeli mi?
  • Haber Merkezi
  • 22.08.2017 - 10:03
  Kurban Bayramı'nda çocuklara nasıl davranılmalı

  kurban

  Yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde en çok konuşulan konulardan biri de Kurban Bayramı'nda çocuklara nasıl davranılması gerektiği. Konuyla ilgili açıklayıcı bilgiler bu yazıda.

  BİR HAYVANIN ÖLDÜRÜLMESİNİ ÇOCUK ANLAMAZ

  Hayvanın dini bir gelenek olarak kurban edileceği evin içinde ne kadar konuşulursa konuşulsun, bir canlının "ölümü" nü özellikle belli bir yaşın altındaki çocuklar yetişkinlerden çok daha farklı algılarlar. Özellikle küçük çocukların hayvanlara olan sempatisi de göz önünde bulundurulduğunda, bizler için dini bir gelenek olan bu süreç çocuklar için bir canlının öldürülmesi anlamına gelir. Özellikle okul öncesi çağındaki çocuklara, her ne sebeple olursa olsun, bir hayvanın kesilerek öldürülmesini açıklamanız mümkün olmayabilir.

  ÇOCUK KURBANLA BAĞ KURMASIN

  Çocuk, kurbanlık hayvan ile uzun süreli bir temas kurmamalıdır. Bazı aileler, kurban edilecek hayvanı, bayram öncesinde eve getirip, beslemektedir. Bu süreçte, hayvanla yakın temas kuran ve onu besleyen çocuk hayvanla duygusal bir bağ kurmaktadır. Yakın bir bağ kurduğu hayvanın kesimini görsün görmesin, yok olduğunu görmek çocuk için sarsıcı olabilir.

  Kurban Bayramı nda çocuklara nasıl davranılmalı #2

  Bu nedenle eğer mümkünse hayvan, bayram öncesi eve getirilmemeli ve kesim işlemi ev civarında yapılmamalıdır. Eğer kesim ev civarında yapılacaksa, süreç çocuğa izletilmemeli fakat yaşına uygun, doğru bir açıklama yapılmalıdır. "Kayboldu", " Kaza oldu", "Uykuya daldı" vb. doğru olmayan açıklamalardan kaçınılmalıdır.

  12 YAŞ ALTI ÇOCUKLAR KURBAN KESİMİNİ İZLEMESİN

  Çocuklar hangi yaşta olursa olsun kurban kesimini izlememeli ve izlemeye zorlanmamalıdır. Yapılan araştırmalar, 12 yaş altı çocukların hiçbir şekilde kurban kesimi işlemini görmemesi gerektiğini belirtiyor.

  Çünkü çocukların bilişsel ve duygusal olarak bu süreci anlaması bu yaşın altında pek mümkün değil. Çocuğunuz etkilenmeyeceğini söylese ya da bu işlemi izlemek için ısrar etse dahi, kurban kesimi izletilmemeli ve çocuğun yanında kesim süreci konuşulmamalıdır.

  Kurban Bayramı nda çocuklara nasıl davranılmalı #3

  KURBAN ETİ YEMESİ İÇİN ZORLAMAYIN

  Çocuk kurban eti yemeye zorlanmamalıdır. Çocuğunuz kesildiğini ve pişirildiğini bildiği bir hayvanın etini yemek istemeyebilir. Hele çocuğunuzun hayvanlara aşırı bir düşkünlüğü varsa ya da kurban edilen hayvanla duygusal bir bağ kurduysa bu istek pek de yersiz değildir.

  Bu nedenle genel olarak yemek yeme konusunda çocuklara karşı ısrarcı olunmaması gerekmekle birlikte kurban eti yedirmek konusunda da aynı durum geçerlidir.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir