taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
5.8128
6.4637
1476.56
110476.59
275.979
42373.38

Kar eriyince Uludağ'ın kirliliği ortaya çıktı

Uludağ Milli Parkı sınırlarındaki 1'inci ve 2'nci oteller bölgesinde karların erimesiyle çöpler, molozlar ve kullanılmayan telesiyej malzemeleri gibi kütleli atıl ürünler, gün yüzüne çıktı.

DHA | 05.07.2019 - 12:02..
Whatsapp ile paylaş

Kış turizminin gözde merkezi Uludağ Milli Parkı sınırlarında yer alan, 1'inci ve 2'nci oteller bölgesinde, karların erimesinin ardından çöpler ortaya çıktı.

Bölgeye molozlar ile kullanılmayan telesiyej malzemeleri gibi kütleli atıl ürünlerin bırakıldığı da görüldü. Otellerde her kış dönemi sonrası gerçekleştirilen tadilatlara başlanınca bölgede, inşaat atıkları da arttı.

"DENETİM ARTSIN"

Uludağ'a gelen ziyaretçiler, bölge sakinleri ve çevreciler ise çöpler ile molozları bırakanlara tepki gösterdi. Doğayı ve Çevreyi Koruma Derneği (DOĞADER) Başkanı Caner Gökbayrak, sorumluları denetimleri sıkılaştırmaya çağırdı.

Kar eriyince Uludağ'ın kirliliği ortaya çıktı

Kar eriyince Uludağ'ın kirliliği ortaya çıktı VİDEO

"MİLLİ PARK'TA YERLEŞİM OLMAMASI GEREK"

Milli Parklar sınırında, kanunlara göre, zorunlu askeri binalar hariç hiçbir yapının bulunmaması gerektiğini hatırlatan Caner Gökbayrak, "Bugüne kadar doğa ve çevre için çok çeşitli konularda çalışma yaptık. Uludağ da bu konuların başında geliyor. Kendine has ve nadir görülen bitkileri ya da benzeri ekolojik değerleri barındıran alanlar, 'Milli Park' ilan ediliyor. Uludağ, Milli Park'tır. Milli Park'ta herhangi bir yerleşim olmaması gerekiyor. Kesinlikle yapılaşma olmaması gerekir ve bununla ilgili bir kanun vardır. İlgili kanunun 14'üncü maddesinde, çok net şekilde 'çok elzem görülen, stratejik önem taşıyan askeri tesisler hariç bu alanlara hiçbir tesis yapılamaz' diyor." diye konuştu.

Kar eriyince Uludağ'ın kirliliği ortaya çıktı

"ÇOK SAYIDA DAVA AÇILDI"

Uludağ Milli Parkı'nı ilgilendiren kanun maddesinde, ticari faaliyetlere de müsaade edilmediğini kaydeden Gökbayrak, "Kanun, bunları diyor; ama bu oteller yapılmış. Bunlarla ilgili çok sayıda davalar açtık. Bu davalar devam ediyor." dedi.

Kar eriyince Uludağ'ın kirliliği ortaya çıktı

"KİRLİLİĞİ GÖRMEYE ALIŞIK HALE GELECEĞİZ"

Yaz aylarında, karların erimesiyle ortaya çıkan manzaraların her yıl görüldüğünü belirten Gökbayrak, "Burada aslında her yıl ortaya çıkan molozlar, çöpler ve döküntüler, kışın süren şaşaalı gösterinin ardından kalan kötülüktür. Bu ne yazık ki her yıl oluyor. Burada zamanında oteller yapılırken, büyük zararlar verilmiş ve halen bu zararlar verilmeye devam ediliyor. Bir Milli Park içinde en değerli alanlar vardır. Burası planlarla belirtilir. İkinci bölgede yer alan bu alanların birinin şu an üzeri molozlarla kapatıldı. Buraya bir kongre merkezi yapılmak isteniyor. Burada yer alan otellerin, 49 yıllık anlaşmaları var ve bazı otellerin anlaşmaları bitmek üzere. Birtakım planlarla bu oteller orada kalsın ve bu kirlilik, bu yıkım devam etsin isteniyor. Biz bu kirliliği görmeye ne yazık ki alışık hale geleceğiz." diye konuştu.

Kar eriyince Uludağ'ın kirliliği ortaya çıktı

"KURUMLARIN GÖZÜNÜN ÖNÜNDE YAPILIYOR"

​Kirliliğin temel nedeninin oteller olduğunu, yetkililerin de denetimleri sıkılaştırması gerektiğini dile getiren Gökbayrak, "Oraya gelen her vatandaş, yediği bir atıştırmalığın çöpünü yere atsa dahi ne kadar çöp birikebilir? Oradaki çöp, otellerden çıkan çöplerdir. Molozlar da her yıl otellerin yaptığı değişiklerin kalıntısıdır. Denetimlerle ilgili çok ciddi eksiklikler var. Yapılan yanlışlıklar, ihmaller, Uludağ'ı korumakla sorumlu kurumların gözü önünde yapılıyor. Güçlü bir denetim olsa böyle durumlara izin verilmez. Biz Uludağ için gereken tüm hukuksal mücadeleyi sürdüreceğiz." dedi.

Kar eriyince Uludağ'ın kirliliği ortaya çıktı

Kar eriyince Uludağ'ın kirliliği ortaya çıktı

Kar eriyince Uludağ'ın kirliliği ortaya çıktı

Kar eriyince Uludağ'ın kirliliği ortaya çıktı

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir