Petrol
113.19
2.85%
Euro
17.8272
-2.47%
Dolar
16.8844
-2.70%
Altın
992.35
-2.31%
Borsa
2554
0.43%
Bitcoin
362.854
-0.23%
25ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 25 C
  Georges Perec’in Kayboluş romanı

  Georges Perec’in Kayboluş romanı

  Yazarın tüm zamanların en çok okunan ve tartışılan önemli romanı. Georges Perec, Kayboluş romanında tek bir "e" harfi bile kullanmadı.
  • 29.08.2021 - 11:41
  • Güncelleme : 29.08.2021 - 11:47

  7 Mart 1936’da Paris’te dünyaya gelen Perec, 2. Dünya Savaşı’nda babası öldürülerek yetim kaldı. Almanya’nın Fransa’yı işgale başlamasıyla akrabaları tarafından kırsal bölgeye götürülerek korunma altına alındı. 1942’de annesi Almanya'ya ait toplama kampında ölünce iyice çaresiz kaldı.

  DÜNYADA BAŞKA ÖRNEĞİ YOK

  Kimsesiz kalan küçük çocuğa halası ve eniştesi sahip çıktı. 1973’te yazdığı Yaşam Kullanma Kılavuzu yazarın bir diğer önemli eseridir. Sözcüklerle oynamayı seven Perec, sivri diliyle de ön plana çıkıyor. Yaşadığı zorlu hayat, yazdığı kitaplara ilham kaynağı oldu. Eserlerinin çoğunda hayatında kesitler sunan George Perec, 1969 yılında Kayboluş adlı romanını yazdı. Kitabın en önemli özelliği yazarın hiç “E” harfi kullanmamasıdır. Dünya edebiyatında hiçbir örneği bulunmayan roman yayımlandığında büyük tatışmalara neden oldu.

  EDEBİ BAŞARI

  Yaklaşık 350 sayfa olan roman edebi başarı açısından gereken övgüyü fazlasıyla hak ediyor. Kayboluş, halen yetkin edebiyat eleştirmenlerinin tartışma konusu olmaya devam ediyor. Hepsinin sorduğu ortak soru, bir yazar ünlü ve sesli olan “e” harfini kullanmadan ortaya nasıl bir edebi metin çıkartmıştı. Kimi eleştirmenler Kayboluş’un ortaya çıkışını yazarın kaybolan annesi için yazdığı görüşünde hemfikirler. Öte yandan Georges Perec, romanı yazarken mi bunu düşündü yoksa kitap yayımlandıktan sonra mı e’yi romandan çıkarttı sorusu tartışılan bir diğer konu... Yazar, 1982’den beri hayatta olmadığından maalesef bu sorunun cevabını öğrenemeyeceğiz.

  Georges Perec’in Kayboluş romanı #1

  KOLAY OKUNUYOR

  Romana başladığımda açıkçası biraz zorlandım; ama ilerleyen sayfalarda bu zorluk geçti ve kitap akıp gitti. Romanın bölüm sayısı tesadüfe bakın ki Fransız alfabesinin harf sayısıyla aynı: 26

  Deneysel türde yazılan roman hakkında, yazar Enis Batur’un "e  harfi kullanmadan yazdığı görüşlerini vermek isterim:

  "Bu kitapta can alıcı ortak noktaya sahip sayısız sözcük kullanılmamıştır. Kayboluş’ta ‘altıncı harfin’ romana hiç sızmayacağı bir yapı kurmuştur yazar. Büyük paradoks, çok sık karşılaşılan bir harfin asla okur karşısına çıkmayacağı bir roman yazmaya soyunan yazarın adında dört posta harfin bulunması. Daha büyük paradoks, inanılması güç bir ön kuraldan yola çıkmış olmasına karşın, romancının son yarım yüzyılın başyapıtlarından birini yaratması. Kayboluş, harfin sayıyla çarpıştığı, sıfırla sonsuzun birbirini hırpaladığı bir yazı okulunun, Oulipo’nun doruk noktalarından biri. Kayboluş, lirik, akıl dolu, hinoğlu hin bir roman."

  KAYBOLUŞ

  Romanın ana konusunu oluşturan birbiri ardında ortadan kaybolan arkadaşların hikâyeleridir. Yazar karakterleri yalnızca tasvir etmiyor aynı zamanda tahlil de ediyor. Bir bilim adamının deneğini incelediği gibi, karakterlerini; sosyal, siyasal, kültürel, ekonomik yönleriyle de ele alıyor.

  Ana karakter Anton Ssliharf arkasında bir mektup bırakarak ansızın ortadan kaybolur. Onu aramaya başlayan arkadaşlarını ise büyük bir gizem beklemektedir. Bu kayboluş aynı zamanda Anton’nun arkadaşlarının karşılaşacakları olaylar zincirinin ilk halkasını oluşturur.

  Gerçek, kurgu ve maceranın iç içe geçtiği Kayboluş’u mutlaka okuyun. Temposu hiç düşmeyen romanın okuyucularına büyük sürprizleri var.

  Ergül Tosun

  Kitap sayfası için iletişim:

  ergul.tosun@ensonhaber.com


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir