Euro
10.7467
0.69%
Dolar
9.2611
0.91%
Altın
526.09
-0.78%
Borsa
1.41
-0.16%
Bitcoin
562.521
-0.60%
15ºC
İstanbul
Hafif yağmur 15 C
  Knut Hamsun'un kişiliğini ve ününü oluşturan büyük romanı: Açlık

  Knut Hamsun'un kişiliğini ve ününü oluşturan büyük romanı: Açlık

  Norveçli yazar Knut Hamsun'un ününe ün katan ve çok okunan romanı Açlık, yazarın adıyla adeta özdeşleşmiştir. Romanda yazarlık hayali kuran, bu uğurda umudunu kaybetmeyen gencin hikayesi anlatılıyor.
  • Özel İçerik
  • 23.09.2021 - 13:16
  • Güncelleme : 23.09.2021 - 13:53

  Usta kalem Knut Hamsun'un başyapıtı olan Açlık romanı, yazar olma hevesiyle yanıp tutuşan Andreas Tangen’nin etkileyici hikâyesini konu alıyor.

  Açlık duygusunu etkileyici bir üslupla anlatan Hamsun, romanın kahramanı da bizzat kendisidir. Ünü çok az yazara nasip olmuştur.

  Yazarın otobiyografini oluşturan eser 19. yüzyılın önemli eserlerindendir. 1890 yılında yayınlanan roman Hamsun’a, 1920'de Nobel Edebiyat Ödülü'nü kazandırdı. Öte yandan Milli Eğitim Bakanlığı’nın 100 Temel Eser'i arasında da bulunur.

  BİR GENCİN YAZAR OLMA HAYALİ

  İyi bir yazar olmak için çırpınan Andreas, bunun için doğup büyüdüğü kentten çıkıp yayıncıların çok olduğu başka bir şehre gitmeye karar verir.

  Burada verdiği konferanslarla az da olsa kazandığı parayla geçimini sürdürmeye çalışır. Parası bittiğinde açlık duygusuyla baş başa kalır.

  Gazetelere yazı ve makaleler yazarak bu sıkıntılı süreçten kısa süreli de olsa kurtulmaya çalışarak karnını doyurur. Düzenli bir geliri olmayan genç yazar, hayat ve açlığa karşı verdiği savaşta yediği her darbede biraz daha yaralanır.

  Elbette sergilediği onurlu davranış onu yükseltecektir de...  Kira parasını bile ödemekte zorlanan Andreas, gazeteye yazdığı yazıları çoğu zaman ya bir bahçede ya bir parkta yazar.

  Knut Hamsun un kişiliğini ve ününü oluşturan büyük romanı: Açlık #1

  SEFİL BİR HAYAT VE KESİLEN YAZILAR

  Son derece kötü şartlarda yaşamını sürdürmeye çalışan idealist yazar, açlık dediğimiz o amansız duyguyla pençeleşmektedir. Dili ağır olduğu gerekçesiyle yazıları patronaja uğrar ve yayın engeliyle karşılaşır.

  Buradan kazandığı üç beş kuruşla günü kurtaran Andreas, artık çok daha çaresizdir. Üzerindeki giysileri değerinden az bir fiyata rehincilere satarak açlığını bastırır.

  Kitabın ortalarında rehinciyle arasında geçen bir diyalog, yazarın müşkül durumun fotoğrafıdır.

  Yırtık pırtık elbiseleriyle bir dilenciden farkı yoktur.

  Knut Hamsun un kişiliğini ve ününü oluşturan büyük romanı: Açlık #2

  Sayfa: 160

  "BASAMAYIZ..."

  Yazar, elindeki eserini bastırmak için birçok yayıncıyla görüşmüş ama hepsinden ret cevabı almıştır. Yazdığı satırlara bağladığı umutları, her "Basamayız" cevabından sonra iyice tükenir. En son Politiken gazetesiyle görüşmeye gider.

  Kolunun altındaki kâğıt tomarlarını gazetenin yazı işleri sorumlusuna uzatır. Karşısında oldukça çaresiz olan bu gence acıyan gazete sorumlusu Edvard Brandes, yazarla olan karşılaşmasını şöyle anlatacaktır:

  "ONDAN DAHA DÜŞKÜN BAŞKA İNSAN YOK"

  “Ondan daha düşkün bir başka insan pek az görmüşümdür! Düşkünlüğü elbisesinin yırtık olmasından değildi yalnız. Ya o yüzü! Müsveddeyi geri veriyordum kendisine, çok uzundu. Ama birdenbire kelebek gözlüğü gerisinde gözlerini, gözlerindeki ifadeyi gördüm. Geri çeviremezdim, hiçbir şey diyemedim!”

  Edvard, kitabın çok tutmayacağını söylese de bu öngörüsünden yanılacağını tahmin edemezdi herhalde.

  Çünkü roman basıldığında kısa sürede en çok okunan kitapların önüne geçer. Daha sonra sınırlarını da aşarak dünya edebiyatında yerini alarak adından sıkça söz ettirecektir.

  Ergül Tosun

  Kitap sayfası için iletişim:

  ergul.tosun@ensonhaber.com

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir