Petrol
87.27
2.50%
Euro
18.1881
0.29%
Dolar
18.5527
0.28%
Altın
991.4
0.32%
Borsa
3180
-1.04%
Bitcoin
358.801
-1.03%
16ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 16 C

  Seyahatseverlere özel 10 kitap önerisi

  Hem gezmeyi hem de okumayı çok sevenlerdenseniz, bu derlememiz tam size göre…
  • Özel Haber
  • 28.04.2018 - 14:34
  Seyahatseverlere özel 10 kitap önerisi

  Seyahatseverlere özel 10 kitap önerisi #1

  “Çok gezen mi bilir çok okuyan mı?” diye duyduk çocukluğumuzdan bu yana. İnsan zamanla anlıyor ki, neyi seviyorsan fırsat buldukça hepsini bir arada yapmalı. İşte bu sebepten bu soruyu "gezen" ya da "okuyan" diye cevaplamamıza gerek yok belki de. "Gezerken okumayı ihmal etmeyen bilir" diye de cevaplanabilir çünkü.

  Öte yandan istediğimiz her an seyahate çıkma imkanı bulmak da mümkün değil tabii. İşte bu zamanlarda da kitaplar var; hayal gücümüz var. Sizler için 10 kitap seçtik. Seyahat etmeyi seviyorsanız bu kitapları mutlaka okumalısınız. Siz de okuduklarınızı paylaşabilirsiniz bizlerle...

  Seyahatseverlere özel 10 kitap önerisi #2

  1- SEYAHATNAME

  Evliya Çelebi seyahatlerinin başlangıcını bir rüyaya bağlar: 1630 Ağustosunun 19. gecesi düşünde peygamberden "şefaat" dileyecek yerde "seyahat" diller ve zihninde büyüttüğü uzak ülke hikayelerinin de etkisiyle yollara düşer. Artık bizlere anlatamayacağı son ve büyük yolculuğa çıkana kadar 54 yıl boyunca önce "piyadece serseri" bütün İstanbul'u, daha sonra da "abd-i hakir Evliya-yi fakir" olarak Osmanlı ülkesini gezer.

  Seyahatname

  Evliya Çelebi

  Kabalcı Yay.

  S.: 828

  Kitabı satın almak için tıklayınız: idefix

  Seyahatseverlere özel 10 kitap önerisi #3

  2 - YE DUA ET SEV

  Elizabeth Gilbert, içindeki boşluğu doldurmanın peşine düştüğü bir yolculuğa çıkarak haz, dinsel inanç ve dengenin arayışına girer. Gilbert, Roma'da yakışıklı bir İtalyan'dan İtalyanca öğrenecek, on beş kilo alacaktır; Hindistan'da ruhunu aydınlatacak ve kendini Tanrı'ya adayacaktır ve Endonezya'nın Bali Adası'nda dişleri olmayan bir şifacıdan, huzurun yeni bir tanımını öğrenecektir. Mutluluk yavaş yavaş onu sarmalamaktadır.

  Ye Dua Et Sev

  Elizabeth Gilbert

  Çev.: Gamze Bulut - Zeynep Kumruluoğlu

  Pegasus Yay. ,

  S.: 384

  Kitabı satın almak  için tıklayınız: idefix

  Seyahatseverlere özel 10 kitap önerisi #4

  3 - SİMYACI

  Simyacı, İspanya'dan kalkıp Mısır piramitlerinin eteklerinde hazinesini aramaya giden Endülüslü çoban Santiago'nun masalsı yaşamının öyküsü. Ama aynı zamanda bir "nasihatnâme"; "Yazgına nasıl egemen olacaksın? Mutluluğunu nasıl kuracaksın?" gibi sorulara yanıt arayan bir yaşam ve ahlak kılavuzu...

  Simyacı

  Paulo Coelho

  Çev.: Özdemir İnce

  Can Yay.

  S.: 166

  Kitabı satın almak için tıklayınız:  idefix

  Seyahatseverlere özel 10 kitap önerisi #5

  4 - YOLDA

  Jack Kerouac, bir döneme damga vuran Yolda'da kendi hikâyesini anlatıyor. Sansürsüz, yalansız, olduğu gibi. Belge niteliğinde bir roman, aynı zamanda bir şarkı bu belki de; özgürlüğün, arayışın, dostluğun, kayıp babaların ve küskün oğulların, onulmaz yaşam hasretinin şarkısı.

  Yolda

  Jack Kerouac

  Çev.: Avi Pardo

  Siren Yay.

  S.: 360

  Kitabı satın almak  için tıklayınız: idefix

  Seyahatseverlere özel 10 kitap önerisi #6

  5 - SEKSEN GÜNDE DEVRİ ÂLEM

  Phileas Fogg, kimsenin hakkında hiçbir şey bilmediği zengin ve kibar bir İngiliz beyefendisidir. Son derece düzenli bir hayat sürmesiyle ünlüdür. Bir gün, üyesi olduğu “Londra Bilim Kulübü”nde, gerçekleştirilmesi imkânsız gibi görünen bir konuda, servetini ortaya koyarak iddiaya girer: Hiçbir hazırlık ve plan yapmadan dünyanın çevresini 80 günde dolaşacaktır.

  Seksen Günde Devri Âlem

  Jules Verne

  Fark Çocuk Yay.

  S.: 103

  Kitabı satın almak  için tıklayınız: idefix

  Seyahatseverlere özel 10 kitap önerisi #7

  6 - GÜNDEN KALANLAR

  Bir roman düşünün ki asıl anlattığı, tek bir satırında dahi geçmeyen duygular, umutlar, hayal kırıklıkları, özlemler olsun. Kazuo Ishiguro'nun benzersiz tarzını en iyi ortaya koyduğu eserlerinden biri olan Günden Kalanlar böyle bir roman...

  Günden Kalanlar

  Kazuo Ishiguro

  Çev.: Şebnem Susam - Saraeva

  Yapı Kredi Yay.

  S.: 208

  Kitabı satın almak için tıklayınız: idefix

  Seyahatseverlere özel 10 kitap önerisi #8

  7 - SEYAHAT SANATI

  Alain de Botton, seyahati tatil ya da iş rutininin gerektirdiği bir aracı değil, ruhu dinlendiren ve iyileştiren bir etkinlik olarak görüyor. Seyahat Sanatı, isterseniz trende, otobüste ya da uçakta kilometreler aşarken, isterseniz de koltuğunuzdan kalkmadan kahvenizi yudumlarken okuyabileceğiniz bir kitap.

  Seyahat Sanatı

  Alain de Botton

  Çev.: Ahu Sıla Bayer

  Sel Yay.

  S.: 259

  Kitabı satın almak için tıklayınız: idefix

  Seyahatseverlere özel 10 kitap önerisi #9

  8 - BİR DİNOZORUN GEZİLERİ

  'Bir Dinozorun Gezileri' ile yeryüzünde keyifli ve uygar bir yolculuk yapacaksınız. 'Dinozorca' yani az parayla, tadını çıkarmayı ve insanları tanımayı hedefleyerek yapılmış bu gezileri gülümseyerek okuyacak, okurken düşünecek, yeryüzünü ve kendinizi tanıyıp öğrenecek, seveceksiniz.

  Bir Dinozorun Gezileri

  Mina Urgan

  Yapı Kredi Yay.

  S.: :282

  Kitabı satın almak için tıklayınız: idefix

  Seyahatseverlere özel 10 kitap önerisi #10

  9 - MİNİK GEZGİN - YOLDA BÜYÜMEK

  Sarıhan Ailesi, büyük bir cesaretle atıldıkları maceralı serüven sırasında, anne sütünden yeni kesilmiş, henüz emzik ve bez kullanan 22 aylık oğullarının ağzından anlatıkları bu maceralı yolculuğun satır aralarında fısıldanan ebeveynlik sırları, ebeveynler için bir kaldıraç noktası ve "Bizim bebeğimiz uyumuyor, yemiyor, yerinde durmuyor" diye yakınanlara cevap olacak.

  Minik Gezgin - Yolda Büyümek

  İnci Sarıhan, Soner Sarıhan

  Esen Kitap

  S.: 192

  Kitabı satın almak için tıklayınız: idefix

  Seyahatseverlere özel 10 kitap önerisi #11

  10 - SIRT ÇANTASI HAZIRLAMA

  Bu kitapla bir seyahate çıkarken yapılması gerekenleri öğrenecek; yapmak istediklerinizi ucuz ve  rahat bir yoldan çözmeyi öğreneceksiniz.

  Sırt Çantası Hazırlama

  Cliff Jacobson

  Bilge Kültür Sanat Yay.

  S.: 58

  Kitabı satın almak için tıklayınız: D&R

  Damla Karakuş

  damla.karakus@ensonhaber.com


  Görüş Bildir