Euro
9.7166
0%
Dolar
8.1543
0.06%
Altın
454.09
0.01%
Borsa
1.376
-1.24%
Bitcoin
490.461
0.37%
Vakıf Katılım
kalan süre
Sahur
04:54
Öğle
06:24
İkindi
13:10
İftar
16:50
Yatsı
19:46
  Yürek burkan bir hikaye: Bir Çocuk Askerin Anıları

  Yürek burkan bir hikaye: Bir Çocuk Askerin Anıları

  Ishmael Beah Bir Çocuk Askerin Anıları kitabında dramtik bir öyküyü çok çarpıcı biçimde okurlara aktarıyor.
  • Özel İçerik
  • 07.04.2021 - 09:21
  • Güncelleme : 07.04.2021 - 12:20

  Birçok gazeteci ve yazar, çocuk askerlerin yaşamlarına dair hayali hikâyeler yazdı. Ancak gerçek bir hikâyeyi, cehennem koşullarına rağmen hayatta kalmayı başaran birinin ağzından dinlemek pek sık rastlanan bir şey değil.

  Daha önce Uzaklara Giden Yol adıyla da yayımlanan Bir Çocuk Askerin Anıları'nda Ishmael Beah, yürek burkan hikâyesini çarpıcı bir dürüstlükle anlatıyor.

  GÜVENLİ YER BULMA UMUDU

  On iki yaşında, sivillere saldıran isyancılardan kaçıp şiddetin tanınmayacak hâle getirdiği topraklarda güvenli bir yer bulabilmek için yollara düştü.

  ON ÜÇ YAŞINDA BİR ASKER

  On üç yaşında, devletin ordusu tarafından asker olmak üzere seçildi ve merhametli bir çocuk olan Beah, mecbur bırakıldığında korkunç şeyler yapabilmeye muktedir olduğunu gördü.

  Yürek burkan bir hikaye: Bir Çocuk Askerin Anıları #1

  Satın almak için tıklayın:

  Sayfa: 240

  NORMAL HAYATA ADIM

  On altı yaşında, UNICEF tarafından içinde bulunduğu vahşetten kurtarıldı. Beah, rehabilitasyon merkezindeki uzmanların yardımlarıyla iyileşme yolunda ilk adımını atarak zamanla yaralarını sarmayı, kendini affetmeyi ve insanlığını geri kazanmayı öğrendi.

  ACO DOLU ANILAR...

  Bir Çocuk Askerin Anıları’nda yaptığı şey de âdeta bu iyileşmenin kanıtı oldu. Acı dolu anılarını yazarak hem kendi geçmişiyle barıştı hem de anlattıklarıyla klasik tarih yazımına alternatif gerçekliğini sundu: Silahı tutan el ve namlunun ucundaki kurban her zaman farklı insanlar olmuyordu.

  "BÜYÜLEYİCİ BİR HİKAYE"

  "Yürek burkan, büyüleyici bir hikâye. Beah’nın inanılmaz destanı, ince ruhlu insanların iyilik ve cesaretin yanında muazzam bir vahşete de muktedir olduğu dersini veriyor. Okurken soluğunuz kesilecek."

  "OLAĞANÜSTÜ"

  "Olağanüstü… Sıradan çocukların nasıl birer profesyonel katile dönüşebildiğine dair acımasız ve karanlık bir anlatım."
  The Guardian

  ISHMAEL BEAH HAKKINDA

  1991 yılında Sierra Leone İç Savaşı başladı. İsyancılar, Sierra Leone'nin Güney Eyaletinde bulunan Beah'nin memleketi Mogbwemo'yu istila etti ve Beah, kaçmak zorunda kaldı. Ailesinden ayrılarak, aylarını bir grup başka çocukla güneye doğru dolaşırken geçirdi.

  13 yaşındayken çocuk asker olmak zorunda kaldı. Beah'nin açıklamasına göre, UNICEF tarafından kurtarılmadan önce neredeyse üç yıl boyunca savaştı. 1997 yılında şiddetin artması nedeniyle UNICEF'in yardımıyla Freetown’dan kaçtı.

  New York'ta Beah, Birleşmiş Milletler Uluslararası Okulu’na, liseden sonra da Oberlin Koleji’ne kaydoldu ve 2004 yılında siyaset bilimi bölümünden mezun oldu.

  Ergül Tosun

  Kitap sayfası için iletişim:

  ergul.tosun@ensonhaber.com


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir