Dolar
6.8612
0.0014%
Euro
7.7611
0.1535%
Altın
1798.58
-0.2689%
Borsa
114808.56
-0.8506%
G. Altın
396.959
-0.248%
Bitcoin
63644.24
-0.0606%
26ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 26 C

  2 bin yıl öncesine ait evde şaşırtan sistem

  Isparta'da, M.Ö. 25 yılında yapıldığı tahmin edilen Roma dönemine ait evde ilginç bulgulara rastlandı.
  • 25.11.2014 - 14:47
  2 bin yıl öncesine ait evde şaşırtan sistem

  2 bin yıl öncesine ait evde şaşırtan sistem #1

  Isparta'nın Yalvaç İlçesi'ndeki Pisidia Antiokheia Antik Kenti'nde, M.Ö. 25 yılında yapıldığı tahmin edilen Roma dönemine ait evde, alttan ısıtma sistemi kullanıldığı ortaya çıktı. Evin su ve kanalizasyon sistemine sahip olduğu da tespit edildi.

  ŞAŞIRTAN BULGULARA RASTLANDI

  Yalvaç'ta Hıristiyanlığın merkezlerinden kabul edilen Pisidia Antiokheia Antik Kenti'nde 5 yıldır devam eden kazılarda önemli bir bulguya rastlandı. Kazı Başkanı, Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mehmet Özhanlı, geçen yıl açığa çıkardıkları atriumlu (avlu) Roma evi kazısının bu yılki bölümünde ortaya çıkan bulguların şaşkınlık verici olduğunu söyledi.

  TABAN ISITMALI YAPILMIŞ

  Yaklaşık 2 dönümlük arazi üzerine yerleştirilmiş olan ve M.Ö. 25 yılında yapıldığı tahmin edilen evin tipik bir Anadolu evine benzediğini aktaran Prof. Dr. Mehmet Özhanlı, şöyle dedi: "Evin 2 katlı olduğu, alt bölümünde yer alan külhana bağlı olarak hamam, sauna ve odaları ısıtan alttan ısıtma sistemi olduğunu tespit ettik. Yani konutun bütün tabanı külhandan gelen sıcaklıkla ısıtılıyor olmalıydı. Külhandan çıkan sıcaklık buradaki odaların tabanını ısıtmaktadır. Yapı M.Ö. 25 yılında yapıldığında taban ısıtmalı bir konut olarak tasarlanmış.

  SU SİSTEMİ VE KANALİZASYON SİSTEMİ DE BULUNDU

  Burada şu an üzerini kapattık ama bir de su sistemi ortaya çıkardık. Konutun içerisinde su sistemi, kanalizasyon sistemi var. Aynı zamanda banyosu ve bunun yanında saunasının olduğunu görüyoruz."

  2 bin yıl öncesine ait evde şaşırtan sistem #2

  ZENGİN BİRİNE AİT OLDUĞU DÜŞÜNÜLÜYOR

  11'inci yüzyıla kadar kullanılmış olduğu anlaşılan evin, cadde üzerinde yer almasının zengin biri ya da Roma'nın ileri gelenlerinden birine ait olduğu ihtimalini güçlendirdiğini kaydeden Prof. Dr. Özhanlı, "Ancak buna ilişkin elimizde veri bulunmuyor. Bina 11'inci yüzyıla kadar çok değişik medeniyetlere ev sahipliği yapmış" dedi.

  ARAP AKINLARIYLA YAKILMIŞ

  Ortaya çıkarılan izlerin yapının yakılarak yıkılmış olduğunu gösterdiğini belirten Prof. Dr. Özhanlı, şöyle devam etti: "Yanmadan önceki evresinde de çok yoğun kullanılmadığını, özellikle yanık tabakasının altında 4'üncü yüzyıl ve sonrasına ait Hıristiyan ikonografisine ait mermerler üzerine yapılmış resimlerin ele geçmesi, bu yapının yoğun olarak M.S. 4'üncü yüzyılda kullanılmış olduğunu işaret ediyor. Bu yapının büyük ihtimalle 8'inci yüzyılda Arap akınlarıyla yanıp terk edilmiş olduğunu arkeolojik olarak belgelemiş olduk. Bunun bir üst katında yerleşim tekrar devam ediyor. Ancak bu sefer basit konutlar şeklinde devam etmiş olduğunu görüyoruz. Üst tarafta daha önce ortaya çıkarmış olduğumuz buzdolabı görevini gören soğuk depolar şeklinde yapılmış kuyular, 10 ve 11'inci yüzyıla ait evreyi bize belgelemektedir."

  Görüş Bildir