Euro
9.9698
-0.03%
Dolar
8.4599
0.39%
Altın
484.33
-0.36%
Borsa
1.423
-0.05%
Bitcoin
402.231
0.14%
25ºC
İstanbul
Bulutlu ve güneşli 25 C
  28 yıllık saz ustası mesleğinin son temsilcilerinden

  28 yıllık saz ustası mesleğinin son temsilcilerinden

  Muğla’nın Seydikemer ilçesinde 28 yıl önce hobi olarak bağlama yapmaya başlayan Orhan Çınar, mesleğinin son temsilcilerinden olduğu için üzgün.
  • İHA
  • 14.01.2019 - 09:28
  • Güncelleme : 14.01.2019 - 12:56

  Makineleşmeyle birlikte el işçiliği gibi birçok meslek yok olmaya başladı. Müziğin vazgeçilmez enstrümanlarından saz yapımı da bunlardan birisi.

  HOBİ OLARAK BAŞLADI

  Türkülere hoş sesiyle eşlik eden bağlamalar, çoğu zaman insanı hüzünlendirirken çoğu zaman da eğlendiriyor. Orhan Çınar da hobi olarak başladığı oyma bağlama işinde ustalaştı.

  28 yıllık saz ustası mesleğinin son temsilcilerinden #1

  MESLEĞİN SON TEMSİLCİSİ

  Artık el işçiliği bağlama yapılmadığını belirten Çınar, kendisinin de mesleğin son temsilcilerinden olduğunu söyledi.

  "BENİM BAĞLAMAM DAHA FARKLI"

  Yaptığı oyma bağlamalarının sağlıklı ve uzun ömürlü olduğunu dile getiren Çınar, “Bağlama çalmakla ilgilenen arkadaşlarımıza piyasaya göre güzel bağlamalar yaptığımı düşünüyorum. Televizyonlarda satılan bağlamalarla benim yaptığım bağlamalar arasında çok fark var. Onlar yaprak bağlamadır. Bu bağlamaların kulpları fırınlanmamış olur. Bu bağlama, sıcak bir ortama girdiği zaman hemen kulplar döner, problem oluşturur. Öğrenciler bununla güzel bir öğrenim sağlayamazlar. Ama benim yaptığım oyma bağlamaların kulpları fırınlanmış, presli bir şekilde yaparız. Sağlıklı ve uzun ömürlüdür.” diye konuştu.

  28 yıllık saz ustası mesleğinin son temsilcilerinden #2

  "GENÇLERİN BU İŞE HEVESİ YOK"

  En iyi bağlamanın dut ağacı ve ceviz ağacından olduğunu kaydeden Çınar,"Kızılcık ağacından da çok güzel olur ama o ağacı bulmak zordur. Dut ağacından yapılan bir bağlama, kırmadığınız sürece 100-150 yıl kullanılabilir. Gelecek nesillerde bağlamaya meraklı yok. Gençlerin bağlama işine hiç hevesi yok. Ben elimden geldiği kadar herkese öğretmeye çalışıyorum ama öğrenmeye hevesli hiç kimse yok." ifadelerini kullandı.

  28 yıllık saz ustası mesleğinin son temsilcilerinden #3

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir