Petrol
97.05
0.00%
Euro
18.4274
0.07%
Dolar
17.8527
-0.09%
Altın
1.029
-0.04%
Borsa
283
0.00%
Bitcoin
429.438
2.55%
25ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 25 C
  Ayvaz Dede Şenlikleri'ne katılacak atlılar yola çıktı

  Ayvaz Dede Şenlikleri'ne katılacak atlılar yola çıktı

  Manisalı derviş Ayvaz Dede adına Bosna Hersek Prusac kasabasında 508'incisi düzenlenecek şenliklere katılacak atlılar, görsel şölen oluşturdu.
  • AA
  • 28.06.2018 - 13:19

  Boşnakların İslam'a geçmesinin önemli simgelerinden Akhisarlı Ayvaz Dede anısına her yıl şenlikler düzenleniyor. 30 atlı geleneksel kıyafetleri ve taşıdıkları sancaklarla pazar günü düzenlenecek merkezi tören için Prusac'a uğurlandı.

  Ayvaz Dede Şenlikleri ne katılacak atlılar yola çıktı #1

  DUALARLA YOLA ÇIKTILAR

  Saraybosna Stari Grad Belediye Başkanı İbrahim Hadzibajric, atlıların 9 yıldır tarihi At Meydanı'ndan uğurlandığını, kendisinin de yıllardır bu şenliklere katıldığını söyledi.

  Atlılardan Esad Pinjo da Bosna'daki son savaştan beri Ayvaz Dede Şenlikleri'ne katıldığını, 4 gün boyunca at süreceklerini belirtti.

  Ayvaz Dede Şenlikleri ne katılacak atlılar yola çıktı #2

  EFSANE KOMUTAN

  Atlılar, Bosna Hersek İslam Birliği Başkanı Husein Kavazovic'in duasının ardından yola çıktılar. Atlılar arasında, Bosna Savaşı'nda gösterdiği başarılardan dolayı Boşnakların efsane komutan olarak nitelendirdiği Naser Oric de geleneksel kıyafeti ve başındaki sarığı ile yer aldı.

  Ayvaz Dede Şenlikleri ne katılacak atlılar yola çıktı #3

  İLGİ GÖRDÜ

  At Meydanı'ndan yola çıkan atlılar, tarihi Latin Köprüsü'nü geçerek Ferhadiye ve Mareşal Tito caddelerinde ilerledi. Renkli görüntüler oluşturan atlılara çevredekiler yoğun ilgi gösterdi.

  Ayvaz Dede Şenlikleri ne katılacak atlılar yola çıktı #4

  AYVAZ DEDE ŞENLİKLERİ

  Her yıl binlerce kişinin katılımıyla kutlanan Ayvaz Dede Şenlikleri, Bosna Hersek'te bu zamana kadar yapılan en uzun soluklu etkinlik olarak biliniyor.

  Bosna Hersek'e Osmanlı'nın ülkeyi fethinden önce gelen Ayvaz Dede'nin anısına düzenlenen şenlikler kapsamında, ülkenin farklı şehirlerinden gelen atlılar 30 Haziran'da Karaula kasabasında buluşacak ve aynı günün akşamında Donji Vakuf şehrinde geçiş töreni yapılacak.

  Ayvaz Dede Şenlikleri ne katılacak atlılar yola çıktı #5

  TÖREN 1 TEMMUZ'DA

  Şenliklerin merkezi töreni ise 1 Temmuz'da yapılacak. Ayvaz Dede'nin beş asır önce Prusac'taki kuraklığa karşı 40 gün kalarak dua ettiği dağda başlayacak merkezi tören, Kur'an-ı Kerim ve ilahilerin okunmasının ardından kılınacak öğlen namazıyla son bulacak.

  Ayvaz Dede Şenlikleri ne katılacak atlılar yola çıktı #6

  AYVAZ DEDE KİMDİR?

  Rivayete göre, Manisa Akhisarlı bir derviş olan Ayvaz Dede, beş asır önce, kuraklığın yaşandığı ve bugün şenliklere ev sahipliği yapan Donji Vakuf şehrinin Prusac kasabasındaki dağa geldi. Ayvaz Dede, halkın kıtlık çektiği, hayvanların susuzluktan telef olduğu bölgeye suyu getirmek için 40 gün 40 gece burada ibadet etti.

  Bir gece uykusunda iki koçun birbiriyle çarpıştığını gören ve boynuz sesiyle uyanan Ayvaz Dede, bir anda karşısında yarılan dağı ve gürül gürül akan ırmağı buldu. Bölge suya kavuştu, kuraklık sona erdi. Bu olayı duyan bölge halkı da Müslüman oldu.

  Ayvaz Dede Şenlikleri ne katılacak atlılar yola çıktı #7


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir