Petrol
96.47
-0.07%
Euro
18.2344
-0.15%
Dolar
18.0824
0.02%
Altın
1.019
-0.21%
Borsa
302
0.00%
Bitcoin
416.413
-2.33%
25ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 25 C

  Dünyanın tek bebek müzesi Kapadokya'da

  Türkiye’nin önemli turizm merkezlerinden Kapadokya bölgesinde, dünyanın ilk ve tek bebek müzesi yerli ve yabancı turistleri bölgeye çekiyor.
  • İHA
  • 23.05.2016 - 10:36
  Dünyanın tek bebek müzesi Kapadokya'da

  Dünyanın tek bebek müzesi Kapadokya da #1

  Nevşehir’in Ürgüp ilçesine bağlı Mustapaşa köyündeki 170 yıllık Sinasos Konağında, kitreden yapılmış yaklaşık 2 bin bebeği ziyaretçilerine sergileyen, Türkiye'nin ilk, dünyanın ise temalı tek bebek müzesi niteliğinde olan Kapadokya Sanat Tarihi Müzesi, yerli ve yabancı turistleri bölgeye çekiyor. Müzenin Kurucusu Sibel Radiye Gül, kitreden bebek yapımına hobi olarak başladığını, daha sonra da 'İnsan bebeğini nasıl satar' anlayışı ile bebekleri biriktirmeye başladığını söyledi. Kitreden yaptığı bebeklerle, tarihi olayları canlandırdığını, bu şekilde çocuklara tarih anlatımını kolaylaştırdığını belirten Sibel Radiye Gül, Kapadokya Sanat Tarihi Müzesi'nin, Türkiye'de ilk, dünyada ise temalı tek bebek müzesi olduğunu ifade etti.

  Dünyanın tek bebek müzesi Kapadokya da #2

  "BEBEKLERİN HEPSİ İLE İLGİLİ ARAŞTIRMA YAPIYORUZ"

  Kitre bebeklerle, milli bayramlarda, okulların davetiyle çocuklara tarih anlatımı yaptıklarını dile getiren Gül, "Müzemizde tarihimizi anlatabilmek için canlandıracağımız bebeklerin hepsi ile ilgili araştırmalar yapıyoruz. Örneğin, Mehmet Akif Ersoy'un İstiklal Marşı'nı yazımı ile ilgili toplantıyı canlandıracaksak, Mehmet Akif Ersoy'un fotoğraflarına bakarak yüzünün ve kıyafetlerinin aynısını yapıyoruz. Daha sonra minyatür eşyalarla ortamı canlandırıyoruz. Bu şekilde temalı anlatımlı bir başka bebek müzesi dünya üzerinde yok. 170 yıllık konakta hizmet veren müzemiz bu yönüyle çok güzel ödüller aldı. 2014-2015 yılında Türkiye’nin en iyi 10 müzesi arasına girdik. 2010 yılında folklor araştırmalar kurumu tarafından onur ödülü aldık" diye konuştu.

  Dünyanın tek bebek müzesi Kapadokya da #3

  YÖRE KÜLTÜRÜ TANITILIYOR

  Müzede yer alan bebeklerle Anadolu'da yaşanan mitolojik ve tarihi olayları yurt dışından gelen ziyaretçilerine anlatma şansı bulduklarını kaydeden Sibel Radiye Gül, "Şu anda müzemize olan ilgi bizi çok mutlu ediyor. Birkaç yıl önce tanıtım için çok çaba harcamıştık ama şu anda gelenler birbirine tanıtıyor. Ayrıca müzemize gelen ziyaretçilerimiz buradaki konukseverlikten de memnun kalıyor. Müzemizi yerel esnafın yöresel ürünlerini sergilemek için de kullandığımız oluyor. Bu şekilde ziyaretçilerimiz yöre kültürünü de tanıma imkanı buluyor" ifadelerini kullandı.

  Dünyanın tek bebek müzesi Kapadokya da #4

  Dünyanın tek bebek müzesi Kapadokya da #5

  Dünyanın tek bebek müzesi Kapadokya da #6

  Dünyanın tek bebek müzesi Kapadokya da #7


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir