Petrol
99.81
-2.88%
Euro
17.5393
0.41%
Dolar
17.2285
1.50%
Altın
961.26
-0.16%
Borsa
2408
0.00%
Bitcoin
348.224
4.25%
29ºC
İstanbul
Güneşli 29 C

  Mısır'da hamile bir kadına ait 3 bin 700 yıllık mezar

  Mısır'da arkeologlar, karnındaki fetüs ile gömülmüş hamile bir kadına ait, 3 bin 700 yıllık mezara ulaştı.
  • AA
  • 19.11.2018 - 09:55
  Mısır'da hamile bir kadına ait 3 bin 700 yıllık mezar

  qwe

  Mısır'da arkeologlar, karnındaki fetüs ile gömülmüş hamile bir kadına ait 3 bin 700 yıllık mezar buldu.

  HAMİLE KADIN KALINTILARI

  National Geographic'de yer alan habere göre, Mısır Tarihi Eserler Bakanlığı, geçen hafta, Asvan kenti yakınlarında İtalyan-Amerikan ortaklığında yapılan bir kazıda, hamile olarak gömülmüş bir kadın iskeleti ve pelvis bölgesinde baş aşağı pozisyonda duran fetüsün kalıntılarına ulaşıldığını duyurdu.

  Bakanlık, yapılan incelemelerde doğum sürecine girdiği anlaşılan ve 25 yaşında olduğu sanılan bir kadına ait iskeletin M.Ö. 1750 - 1550 yılları arasından kalma olduğunu açıkladı.

  DOĞUM SIRASINDA ÖLDÜ

  Araştırmacılar, fetüsün baş aşağı pozisyonda duruyor olmasının, anne ve bebeğinin doğum sırasında ölmüş olabileceğine işaret ettiğini ve bulunan kalıntıların, antik dönemlerde gebelikte anne ölümleriyle ilgili ipuçlarını ortaya koyduğunu belirtti.

  Florida Üniversitesi'nden Profesör Sandra Wheeler, basına yaptığı açıklamada, o dönemden itibaren hala bir kadının içinde olan fetüsün keşfinin son derece nadir bir durum olduğunu dile getirdi.

  KADIN HAYAT VE ÇOCUKLUKLARINA İLİŞKİN İPUÇLARI

  Söz konusu keşfin, günümüzde olduğu gibi çok eski zamanlarda da gebelikte anne ölümlerinin görüldüğüne ilişkin bir bulgu olabileceğine işaret eden Wheeler, yumuşak dokuların varlığı olmadan iskeleti bulunan kadının ölüm nedenini kesin olarak belirlemenin imkansız olduğunu ifade etti.

  Wheeler, annenin pelvis iskeletini oluşturan kemiklerde eğrilik olduğuna, bunun da kadının kritik gelişim yıllarında travma yaşadığının veya yetersiz beslendiğinin belirtisi olabileceğine dikkati çekerek, "Bu tür ipuçları, bize kadınların hayatlarını ve çocukluklarını anlatır." dedi.

  Bazı araştırmacılar da kadının pelvisindeki kaymanın nedeninin, geçirdiği bir kazaya ya da yaşamındaki sağlık sorunlarına bağlı olabileceği değerlendirmesinde bulundu.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir