Petrol
84.13
-1.06%
Euro
17.8271
-0.09%
Dolar
18.4533
0.21%
Altın
972.46
-0.07%
Borsa
3243
-1.19%
Bitcoin
351.218
-0.97%
21ºC
İstanbul
Güneşli 21 C
  Rutkay Aziz'in ayakta alkışlanan konuşması - İzle

  Rutkay Aziz'in ayakta alkışlanan konuşması - İzle

  48. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali'ne Rutkay Aziz'in konuşması damga vurdu.
  • 09.10.2011 - 10:39

  Rutkay Aziz in ayakta alkışlanan konuşması - İzle #1

  Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Antalya Kültür ve Sanat Vakfı (AKSAV) işbirliğinde düzenlenen 48. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali, ''Açılış ve Onur Ödülleri Töreni'' ile başladı.

  ÖDÜL ALAN İSİMLER

  Gecede Tuncel Kurtiz, Perran Kutman, Engin Çağlar, Halit Akçatepe, Mehmet Dinler ve dünyaca ünlü sanatçı Rustam Ibragimbekov'a 'Yaşam Boyu Onur Ödülü' verildi. Gecede, Rutkay Aziz, ''Sanatta Sosyal Sorumluluk'', Suna Selen ''Yıldırım Önal Anı'', ''Godzilla'' lakaplı sinema emekçisi Selahattin Geçgel ise ''Emek'' ödülü aldı.

  Rutkay Aziz in ayakta alkışlanan konuşması - İzle #2AYAKTA ALKIŞLANAN KONUŞMA

  Çağdaş Sinema Oyuncuları Derneği Başkanı Rutkay Aziz'e ödülünü, Zuhal Olcay verdi. Olcay, ''Sen güzel ve aydınlık ülkemizin teminatı olarak gördüğüm sanatçılardan birisin'' dedi.

  1979 ve 1980 yıllarında sansür ve darbe nedeniyle yapılamayan film yarışmalarının ödüllerinin 30 yıl sonra sahiplerini bulacağını belirten Rutkay Aziz, bunun tüm dünyaya örnek olması gerektiğini vurgulayarak, şöyle konuştu:

  ''Umarım faşizm ve darbe döneminden geçen ülkelerin sinemacıları da bu örneği kendi ülkelerinde paylaşırlar. Dilerim bu ödülü hak etmişimdir. Ola ki moda deyimle 'bir döneklik' olursa, bu verdiğiniz ödülü özgürce geri alma hakkına sahipsiniz. Gerçek sanatçılar ülkesinin ve dünyanın gerçeklerine tanık olmakla yükümlüdür. Benim ülkemde tanık olduğum, hukukun üstünlüğünün yittiği, adaletsiz bir kalkınma girişiminin hızla yol aldığı, parasız eğitim pankartı açan öğrenci arkadaşımın 16 ay hapis yatması... Dünyanın hiçbir ülkesinde kadın, çocuk bu kadar tacize, cinayete maruz kalmıyor. Dünyanın gerçeği, savaş çığlıkları, açlık, işgal, sömürü... Sinema, Şarlo'nun dediği gibi bir barış sanatıdır ve kendi içindeki barış niteliğini koruyarak dünyaya katkı sağlayacaktır.''

  Rutkay Aziz'in konuşmasını salondaki sanatçılar ve izleyiciler ayakta alkışladı.

  İŞTE AYAKTA ALKIŞLANAN O KONUŞMA

  48. ANTALYA ALTIN PORTAKAL FİLM FESTİVALİ ONUR ÖDÜLLERİ


  Görüş Bildir