Euro
10.0789
-0.83%
Dolar
8.3219
-0.86%
Altın
497.11
-1.9%
Borsa
1.461
0%
Bitcoin
329.723
10.28%
19ºC
İstanbul
Yağmur 19 C

  Malatya’daki uçak şeklindeki mezar dikkat çekiyor

  Malatya’da bir mezarlıkta bulunan uçak şeklindeki mezar, görenleri şaşırtıyor. 76 yıllık mezarın öyküsü ise duyan herkesi hüzünlendiriyor.
  • İHA
  • 15.12.2018 - 11:54
  Malatya’daki uçak şeklindeki mezar dikkat çekiyor

  Osmanlı döneminden kalan ve bir süre önce sit alanı ilan edilen tarihi Sancaktar Mezarlığı içerisinde bulunan 1942 yılından kalma uçak görünümlü mezar, hem görünüşü hem de hikayesiyle şaşırtıyor. Üzerinde, ‘İzolu Paşa Oğlu Nevzat Ruhuna Fatiha, 1927-1942’ yazan mezarda, Nevzat Çetinkaya yatıyor.

  Malatya’daki uçak şeklindeki mezar dikkat çekiyor #1

  ÇATIDAN UÇMAK İSTERKEN ÖLDÜ

  Mezarda yatan kişinin, ailesinden ve yakınlarından edinilen bilgiye göre, pilot olma hayaliyle yaşayan Nevzat Çetinkaya, 15 yaşındayken evlerinin çatısına uçmak için çıktı ve çatıdan düşerek hayatını kaybetti. Baba Paşa Çetinkaya da, hayaline kavuşamadan ölen oğlunun mezarını, uçak şeklinde yaptırdı. Tahrip olduğu için bir süre önce Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilen mezar, 1942 yılından bu yana varlığını koruyor.

  Malatya’daki uçak şeklindeki mezar dikkat çekiyor #2

  "BABAMIN ATEŞİ ANCAK BÖYLE SÖNDÜ"

  Mezarda yatan Nevzat Çetinkaya'nın kardeşi Fatma Zehra Baştimur, kardeşinin pilot olmak istediğini ancak bu hayaline kavuşamadan öldüğü için babasının çok üzüldüğünü söyledi. Baştimur, "Babam bu mezarı gidip Antep’ten yaptırıp geldi. İlk mezar gelirken yolda kırılmış, tekrar bir daha getirtti. Babamın ateşi ancak böyle söndü" şeklinde konuştu.

  Baştimur, ölen ağabeyinin hayalini yeğenlerinin gerçekleştirdiğini aktararak, bundan dolayı ailecek çok mutlu olduklarını dile getirdi.

  Malatya’daki uçak şeklindeki mezar dikkat çekiyor #3

  MAHALLENİN SEMBOLÜ HALİNE GELDİ

  Mezarlığın bulunduğu Şehit Fevzi Mahallesi'nin Muhtarı Sami Cengil ise uçak mezarın mahallelerinin sembolü olduğunu ifade etti. Cengil, "Çocuk yaşta hayali pilot olan bir kardeşimiz, bir gün evin çatısından 'Ben uçacağım siz de göreceksiniz' diyerek uçuyor, sonra ölüyor. Babası da oğlu için bu mezarı yaptırıyor. Bu mezar daha önce tahrip olmuştu, Malatya Büyükşehir Belediyesi bu mezarı restore etti" diye konuştu.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir