Petrol
99.39
0.16%
Euro
18.5342
0.01%
Dolar
17.9526
0.08%
Altın
1.031
-0.14%
Borsa
2868
1.37%
Bitcoin
432.250
0.70%
22ºC
İstanbul
Açık 22 C

  Zorba Aspendos Opera ve Bale Festivali'nde sahnelendi

  Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Opera ve Balesi tarafından düzenlenen 25. Uluslararası Aspendos Opera ve Bale Festivali'nde, "Zorba" isimli bale gösterisi sanatseverlerle buluştu.
  • AA
  • 11.09.2018 - 10:34
  • Güncelleme : 11.09.2018 - 11:34
  Zorba Aspendos Opera ve Bale Festivali'nde sahnelendi

  Aspendos Antik Tiyatrosu'nun tarihi atmosferinde gerçekleştirilen 25. Uluslararası Aspendos Opera ve Bale Festivali'nde, Ankara Devlet Opera ve Balesi tarafından sahnelenen dünyanın en beğenilen bale eserlerinden biri olarak kabul edilen Zorba ile devam edildi.

  YOĞUN KATILIM

  Nikos Kazancakis’in dünyaca ünlü başyapıtı, Mikis Theodorakis'in müziği, Lorca Massine'nin metni ve koreografisi ile hayat bulan Zorba'nın orkestra şefliğini ise Bujor Hoinic yaptı.

  Gösteri protokol, çok sayıda yerli ve yabancı sanatsever tarafından izlendi. İzleyiciler eserin sonunda orkestra ve sanatçıları ayakta alkışladı.

  Zorba Aspendos Opera ve Bale Festivali nde sahnelendi #1

  18 EYLÜL'DE SONA ERECEK

  Festival boyunca toplam 4 gösterinin sahneleneceği 25. Uluslararası Aspendos Opera ve Bale Festivali'nde 13 Eylül Perşembe günü "Bolşoy" Balesi sanatseverlerle buluşacak. Festival 18 Eylül'de Guiseppe Verde'nin "Aida" isimli gösterisiyle sona erecek.

  Zorba Aspendos Opera ve Bale Festivali nde sahnelendi #2

  DÜNYACA ÜNLÜ ZORBA KÜLTÜRLER ARASI BİR KÖPRÜ

  1989 yılında gerçekleştirilen prömiyeri ile dünya bale repertuvarında vazgeçilmez bir yer edinen eser, John isimli bir Amerikalının küçük bir Yunan kasabasına gelmesiyle başlar. Etkilendiği ve parçası olmak istediği geleneklerin cazibesine kapılarak güzel bir dul olan Marina'ya aşık olan John, Marina'dan da karşılık bulur.

  Yabancı birine aşık olduğu için Marina'ya köylüler karşı çıkar, üstelik Marina, köyün yakışıklı delikanlısının aşkını da yok saymıştır. Ancak John ile Marina'ya, John'un dostu Zorba sahip çıkar. Çift, kimsesi olmayan, ancak güçlü ve özgür bir adam olan Zorba'nın sayesinde aşklarını yaşama fırsatı bulurlar.

  Köylüler birlik ve geleneklerini korumak gayretindedir. Zorba, zavallı John´u köylülerin elinden zor da olsa kurtarırken sevgilisi Marina, intikam peşinde koşan kalabalığın kurbanı olur.

  Yaşama küsen Zorba, sirtaki oynayarak teselli bulurken, John ve diğerleri de bu dansa katılır. Herkes yeni bir yaşam için teselli, af ve dayanma gücü arayışı içindedir.

  Zorba Aspendos Opera ve Bale Festivali nde sahnelendi #3  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir