Dolar
6.8593
-0.0276%
Euro
7.7948
0.4342%
Altın
1806.84
0.4592%
Borsa
118398.67
3.127%
G. Altın
398.878
0.4834%
Bitcoin
63663.6
0.0304%
22ºC
İstanbul
Yer yer bulutlu 22 C
  A9 TV'den RTÜK cezasına tepki

  A9 TV'den RTÜK cezasına tepki

  RTÜK’ün tarafından A9 TV'de yayınlanan ve bizzat Adnan Oktar’ın yer aldığı iki programa ceza verilmesi kanal tarafından kınandı.
  • 27.06.2014 - 19:40
  A9 TV'den RTÜK cezasına tepki

  A9 TV'den RTÜK cezasına tepki #1

  RTÜK geçtiğimiz günlerde A9 TV'de yayınlanan ve Adnan Oktar tarafından yapılan iki programa dini duyguları bozduğu gerekçesiyle ceza vermişti. RTÜK'ün bu kararına A9 TV yönetimi tarafından tepki geldi.

  "CEZA DEĞİL UYARI"

  Medyada yer alan "RTÜK Adnan Oktar'ın kanalına ceza yağdırdı" haberlerine tepki gösteren kanal, "Öncelikle “ceza yağdırma’’ diye bir şey söz konusu değildir. Yasa gereği olsa olsa ancak bir uyarı mevzubahis olabilir. Nitekim bazı haberlerde iki uyarı olduğundan bahsedilmiştir" dedi.

  Mine Koşan - Zor Dostum (Kedicik dans ediyor) İZLE

   

  "MİLLİ-MANEVİ DEĞERLERE AYKIRILIK YOK"

  Kanaldan yapılan açıklamanın devamı ise şöyle;

  "RTÜK’ün uyarılarının hiçbir haklı yanı ve yasal dayanağı yoktur. Çünkü (haberlere göre) RTÜK, kanalımızdaki sohbet programında müzik, dans ve dini konuların yan yana yer almasını ve bu yayınlara dekolte kıyafetli hanımların katılmasını milli ve manevi değerlerimize aykırı bulmuştur. Oysaki müzik, dans ve dini konuların aynı programda yer alması hiçbir milli-manevi değere aykırı olmadığı gibi bu programlara dekolte giyimli hanımların izleyici veya konuk olmasının da milli manevi değerleri ihlal eden bir yönü mevcut değildir.

  Adnan Oktar'ın dekolteli konuklarından dans İZLE

  "İFADE VE İNANÇ ÖZGÜRLÜĞÜNE DARBE"

  Ayrıca bu tarzda programlar hemen hemen tüm ulusal kanallarda ve diğer türlü yayın yapan kanallarda mevcuttur. Ve bu konuda da hiçbirinin uyarı alması söz konusu olmamıştır. RTÜK bu kararıyla hem ifade özgürlüğüne, hem de inanç özgürlüğüne büyük bir darbe vurmuştur.

  "KARAR HUKUKA AYKIRIDIR"

  İfade özgürlüğü demokratik bir toplum düzeninin ayrılmaz parçası ve aynı zamanda kişi hak ve özgürlüklerini düzenleyen tüm uluslararası metinlerin en önemli ayağıdır. Bu hak, herkesçe genel kabul görmeyen, sarsıcı görüşleri ifade etmeyi ve savunmayı da kapsar. İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nde, Avrupa İnsan Hakları Beyannamesi’nde ve Anayasamızın 26. maddesinde de yer alan bu evrensel özgürlüğün sınırları ve kapsamının, belirsiz “milli ve manevi değerler’’ kavramı kullanılarak sınırlandırılması hukuka aykırıdır."

  Adnan Oktar'ın kedicikleri aslanlarıyla oynadı İZLE 

  Görüş Bildir