Petrol
84.19
1.61%
Euro
17.7734
0.22%
Dolar
18.4847
0.05%
Altın
972.47
0.98%
Borsa
3295
1.08%
Bitcoin
374.301
4.94%
22ºC
İstanbul
Çok bulutlu 22 C
  Akif Beki Beyaz Saray'ın gerçek büyüklüğünü yazdı

  Akif Beki Beyaz Saray'ın gerçek büyüklüğünü yazdı

  Son zamanlarda ABD medyası, Türkiye'deki Cumhurbaşkanlığı Sarayı üzerinden propaganda yapıyor, Türk medyası da buna alet oluyor. Ancak gerçek yazılıp çizilenden çok farklı..
  • 07.11.2014 - 12:09

  Başbakanlık binası olarak planlanan ancak yapımı bittikten sonra Cumhurbaşkanlığı Sarayı olarak kullanılmasına karar verilen yeni bina yerli ve yabancı medyanın gündeminde..

  Akif Beki Beyaz Saray ın gerçek büyüklüğünü yazdı #1SARAY ÜZERİNDEN PROPAGANDA

  Özellikle son zamanlarda New York Times gibi dünyaca ünlü ABD gazeteleri, Erdoğan'ın oturacağı ve çalışma ofisinin bulunduğu Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nın 1.4 milyarı bulan maliyeti üzerinden "Erdoğan otoriterleşiyor" algısını yaymak için elinden geleni yapıyor. Ana akım Türk medyası da buna her geçen gün destek oluyor. Ancak gerçek olan, yazılan çizilenlerden çok daha farklı.

  Akif Beki Beyaz Saray ın gerçek büyüklüğünü yazdı #2

  ASIL SARAY, BEYAZ SARAY'IN ARKASINDA GİZLİ

  Hürriyet yazarı Akif Beki, ABD ve Türk basınında sık sık yapılan "Beyaz Saray - Cumhurbaşkanlığı Sarayı" kıyaslamalarına nokta koyacak bir yazı kaleme aldı. Beki'nin yazısında Beyaz Saray'ın, yalnızca Obama'nın açıklama yaptığı kürsünün bulunduğu yerden gözüken küçük binadan ibaret olmadığı görüldü.

  Akif Beki Beyaz Saray ın gerçek büyüklüğünü yazdı #3

  Beyaz Saray, arka ve yan bahçelerinde bulunan diğer hizmet binalarıyla birlikte Cumhurbaşkanlığı Sarayı'ndan daha büyük. Geri kalan detayları Akif Beki'nin yazısından okuyalım:

  "Beyaz Saray'ın kendisi 6 katlı bir bina. 130'dan fazla odası var. Çalışan nüfusu içinde tek başına teşrifatçı sayısı bile 100 civarında. Ebatları buysa haklılar, elbette bizimkinin yanında bücür kalır.

  Akif Beki Beyaz Saray ın gerçek büyüklüğünü yazdı #4

  BEYAZ SARAY SADECE O BİNADAN İBARET DEĞİL

  Fakat Beyaz Saray kompleksi, başkanlık rezidansı da denilen bu yapıyla kalmıyor. Türkiye'nin yeni Cumhurbaşkanlığı ana binası kadar büyük müştemilatları var yanı başında.

  Akif Beki Beyaz Saray ın gerçek büyüklüğünü yazdı #5

  KORİDORLARI BİLE 2 KİLOMETRE

  Resimde gördüğünüz yüzyıl önce inşa edilmiş bir bina. Beyaz Saray kompleksi içinde yer alan idari ofis binalarından biri. Koridorlarının uzunluğu 2 kilometre deniliyor. 500 küsük odalı Eisenhower binası..

  MEVZU SARAY DEĞİL

  "Türkiye'deki sarayın dünyada muadili yok, Beyaz Saray'dan bile büyük" diyorlar. Hala mı uyanamıyorsunuz mevzunun saray olmadığına?.."


  Görüş Bildir