Petrol
111.31
0.56%
Euro
17.3152
0.11%
Dolar
16.1814
0.66%
Altın
967.37
0.12%
Borsa
2375
0.00%
Bitcoin
482.756
1.66%
19ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 19 C

  Assange: Türkiye için yalan haber yapan NBC ödül almalı

  Wikileaks'in kurucusu, ABD Başkanı Trump'ın Yalan haber ödül listesinde, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kaçtığını yazan NBC'nin yer almamasına tepki gösterdi.
  • AA
  • 18.01.2018 - 13:09
  Assange: Türkiye için yalan haber yapan NBC ödül almalı

  Assange, ABD Başkanı Donald Trump’ın "yalan haber ödülleri" listesiyle ilgili görüşünü Twitter hesabından yayımladığı mesajla paylaştı.

  "Yakın dönemin en vahim yalan haberi Trump'ın yalan haber ödülleri listesinde yok." ifadesini kullanan Assange, "NBC, Türkiye'de yüzlerce kişinin öldürüldüğü askeri darbe girişimine önemli bir destek sağladı. NBC 'üst düzey ABD askeri kaynağına' dayandırarak Erdoğan'ın ülkeden kaçtığı yalan haberini yaptı." değerlendirmesinde bulundu.

  Assange mesajında, AA'nın 26 Temmuz 2016 tarihli "Türkiye NBC'den Erdoğan yalan haberi için özür dilemesini talep etti" başlıklı İngilizce haberinin bağlantısını da paylaştı.

  Assange: Türkiye için yalan haber yapan NBC ödül almalı #1

  TRUMP'IN BİRİNCİSİ NEW YORK TIMES

  Trump, Twitter hesabından kendisinin ilan ettiği "yalan haber ödüllerinin" kazananlarını açıkladı.

  Trump listede birinciliği, kendisinin başkanlığa seçildiği günü piyasaların bir daha toparlanmayacak şekilde çökeceğini yazan New York Times yazarı Paul Krugman’a verdi. Toplamda 10 yalan haber örneğine yer verilen listede, ikinciliği ABC, üçüncülüğü de CNN televizyonları aldı.

  Assange: Türkiye için yalan haber yapan NBC ödül almalı #2

  6 YILDIR BÜYÜKELÇİLİKTE MAHSUR

  Çok sayıda ABD Dışişleri Bakanlığı yazışmasını internet sitesi aracılığıyla kamuoyuna duyuran ve tartışmalara neden olan Assange, yaklaşık 6 yıldır Londra'nın Knightsbridge semtinde bulunan Ekvador Büyükelçiliğinin bir odasında yaşıyor.

  İngiliz mahkemesi, Assange'ın 2010 yılında iki kadına tecavüzle suçlandığı İsveç'e iadesine karar vermişti.

  Assange, hakkındaki iade kararının ardından 2012 yılının Haziran ayında İngiltere'deyken İsveç'e iade edilmesi halinde ABD'ye gönderilme riski bulunduğu için Ekvador'un Londra Büyükelçiliğine sığınmıştı.

  İsveç mahkemesi geçen yıl Assange hakkındaki davaları düşürmüştü.

  Ekvador, Assange'ın siyasi iltica başvurusunu kabul etmiş ve son olarak geçen ay vatandaşlık vermişti.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir