taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
5.8258
6.5038
1494.8
97667.53
279.345
47960.7

Notre Dame Katedrali için 700 milyon euro bağış

Yanan Notre Dame Katedrali için yeniden inşa çalışmalarında, birçok resmi kurum ve şirketten bağış toplandı.

AA | 16.04.2019 - 18:00..
Whatsapp ile paylaş
Notre Dame Katedrali için 700 milyon euro bağış

Fransa'nın başkenti Paris'te dün çıkan yangında büyük hasar gören Notre Dame Katedrali'nin restorasyon çalışmaları için 388 milyon euro daha bağış yapıldı. Böylelikle toplam bağıi 700 milyon euro oldu.

Fransız basınında yer alan haberlere göre; Paris Belediye Başkanı Anne Hidalgo, belediyenin 50 milyon euro bağış yapacağını açıklarken, Paris'in içinde olduğu Ile-de-France Bölge Başkanı Valerie Pecresse, sosyal medya hesabından paylaştığı mesajda, katedralin restorasyon çalışmaları için 10 milyon euro katkıda bulunacaklarını açıkladı.

Notre Dame Katedrali için 700 milyon euro bağış

ŞİRKETLER BAĞIŞ İÇİN YARIŞTI

Fransız kozmetik şirketi L'Oreal 200 milyon euro, Total 100 milyon euro, telekomünikasyon şirketi Bouyges'un Genel Müdürü Martin Bouyges 10 milyon euro, Fransız milyarder Marc Ladreit de Lacharriere 10 milyon euro, Fransız bankası Credit Agricole 5 milyon euro, bilgisayar şirketi CapGemini bir milyon euro değerinde bağış yapacağını duyurdu.

Paris'te Notre Dame Katedrali'nde yangın VİDEO

Notre Dame Katedrali için 700 milyon euro bağış

VAKIFLAR BAĞIŞ BAŞLATTI

Fransa'nın tarihi eserleri hakkında çalışmalar yapan Miras Vakfı da dün başlattığı yardım kampanyasında, şu ana kadar 2 milyon euro toplandığını bildirdi.
Katedralin yeniden inşa çalışmaları için Fransa'nın milyarder Pinault ailesi 100 milyon euro ve ünlü Fransız markası Louis Vuitton 200 milyon euro bağışta bulunacağını daha önce açıklamıştı.

Böylece katedral için toplanan bağış miktarı 688 milyon euroyu buldu.
Dün katedralde çıkan yangında, 93 metre yüksekliğindeki kulelerden biri ve yapının çatısı tamamen çöktü. Yaklaşık 500 itfaiyecinin müdahale ettiği yangında, yoğun çalışma sayesinde kuzey çan kulesi ile ana bina kurtarıldı.
Yangını "trajedi" olarak tanımlayan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, "Gurur duyalım çünkü bu katedrali 800 yıldan daha uzun süre önce biz inşa ettik ve yüzyıllar boyunca büyütüp geliştirdik. Bu gece kati şekilde söylüyorum, birlikte yeniden inşa edeceğiz." demişti.

Bu reklam google tarafından sağlanıyor?
YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir