Euro
15.4789
-0.37%
Dolar
13.6907
-0.2%
Altın
785.52
-0.13%
Borsa
1.91
0%
Bitcoin
718.020
-0.67%
13ºC
İstanbul
Açık 13 C

  Aracına yanlış yakıt koyulan vatandaş davayı kazandı

  Ankara'da yanlış yakıt konulduğu için aracı bozulan vatandaş, başlattığı hukuk mücadelesini kazandı.
  • Ajanslar
  • 26.05.2015 - 15:27
  Aracına yanlış yakıt koyulan vatandaş davayı kazandı

  Ankara Batı 2. Tüketici Mahkemesi, tarihi bir karara imza attı. Karara göre; araçlara yanlış yüklenen yakıtlardan kaynaklı doğan masraftan yakıtı satan firmayı sorumlu tuttu. Oluşan tüm zararın karşılanmasına hükmetti.

  Aracına yanlış yakıt koyulan vatandaş davayı kazandı #1

  DİZEL ARACA BENZİN KOYULDU

  Olay, Ankara'da yaşandı. Bir benzin istasyonundan yakıt alan vatandaşın aracı, bir süre ilerledikten sonra stop etti ve çalışmadı. O da bu durumu yakıt aldığı istasyona bildirdi. Ancak firma sorumluluk kabul etmedi. Sigortadan çekici çağıran vatandaş, aracını servise götürdü. Yapılan inceleme sonucu dizel araca benzin koyulduğu ve bu yüzden aracın arıza yaptığı tesbit edildi. Ardından tamir işlemleri başladı. Aracın yakıtı boşaltılıp sistemleri temizlendi.

  AKARYAKIT İSTASYONU SORUMLULUK KABUL ETMEDİ

  Mağdur vatandaş, hasarı ve yaşadığı mağduriyeti yakıt aldığı istasyona iletti. Zararının karşılanmasını istedi ama olumsuz cevap aldı . Bunun üzerine mahkemeye gitti.

  ÜST ÜSTE MAĞDUR OLDU

  Vatandaşın aracı tamir edildi, ancak akaryakıt firması masrafları ödenmeyince serviste aracı teslim etmedi. Bunun üzerine mağdur vatandaş, ihtiyaçlarını gidermek için bir de araç kiraladı.

  DAVA AÇILDI

  Mağdur olan vatandaş adına Avukat Serdar Ülkü dava açtı. Akaryakıt istasyonunun olayda kusurlu olduğunu belirterek tamir masrafları dahil her türlü gideri karşılamasını talep etti. Dava 15 ayda sonuçlandı. Mahkeme heyeti davacıyı haklı buldu. Tüm zararın akaryakıt istasyonu tarafından karşılanmasına hükmetti.

  AVUKATTAN SÜRÜCÜLERE UYARI

  Avukat Serdar Ülkü, böyle bir olayın yaşanmasına karşı sürücüleri uyardı. Ülkü "Eğer aracın yakıt depo kapağında yakıt türü yazmıyorsa, mutlaka hangi yakıtın yükleneceğinin görevli kişiye söylenmesi gerekmektedir" diye konştu.

  ARACINIZA YANLIŞ YAKIT YÜKLENİRSE YAPILACAKLAR

  Avukat Ülkü; "Aynı zamanda yanlış akaryakıt yüklemesinin fark edildiği anda derhal bunun satıcıya ihbar edilmesi gerekmektedir. Eski 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanuna göre; Satılan malın ayıplı olması halinde tüketici malı teslim aldığı tarihten itibaren 15 gün içerisinde bu malların satıcıya geri verilerek değiştirilmesini veya ödediği bedelin iadesini veya ayıbın neden olduğu değer kaybının bedelden indirimini ya da ücretsiz olarak tamirini talep edebilir. Yine Türk Borçlar Kanunun 219 sayılı maddesine göre; Satıcı, alıcıya karşı herhangi bir surette bildirdiği niteliklerin satılanda bulunmaması sebebiyle sorumlu olduğu gibi, nitelik veya niteliği etkileyen niceliğine aykırı olan, kullanım amacı bakımından değerini ve alıcının ondan beklediği faydaları ortadan kaldıran veya önemli ölçüde azaltan maddi, hukuki ya da ekonomik ayıpların bulunmasından da sorumlu olur. Satıcı, bu ayıpların varlığını bilmese bile onlardan sorumludur" dedi.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir