Petrol
96.38
0.07%
Euro
18.3072
0.16%
Dolar
17.9239
0.14%
Altın
1.033
0.00%
Borsa
2785
0.36%
Bitcoin
413.261
-3.56%
26ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 26 C

  ABD Türkiye'ye 'diplomatik nota' verme hazırlığında

  Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi, Bakan Tillerson'dan, Erdoğan'a eşlik eden korumalara 'diplomatik nota' verilmesini istedi.
  • DHA
  • 10.09.2017 - 02:01
  ABD Türkiye'ye 'diplomatik nota' verme hazırlığında

  ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Ed Royce ve New York Temsilciler Meclisi Üyesi Elliot Engel, Dışişleri Bakanı Rex Tillerson'a yazdıkları mektupta, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu 72. Dönem Toplantıları'na katılmak için 19 Eylül'de New York'a gelecek olan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın korumalarının 'yeni bir şiddet olayına karışmamaları için' gerekli diplomatik adımların atılmasını istedi.

  MEŞRULAŞTIRMAK İÇİN 2011 YILINDAN BİLE ÖRNEK VERDİLER

  Mektupta; '19 Eylül'de Washington'da Erdoğan'ın korumalarının protestoculara yönelik eylemde bulundukları, 2011 yılında Erdoğan'ın korumalarının Birleşmiş Milletler binasında güvenlik personeli ile kavga ettikleri, 2016 yılında da Washington'da Erdoğan'ın korumalarının Brookings Enstitüsü'ndeki gazetecilere saldırdıkları' iddia edildi.

  ABD Türkiye ye diplomatik nota verme hazırlığında #1

  PROTESTOCULAR BARIŞÇILMIŞ!

  Mektubun devamında da, "Barışçıl protestoculara saldırıyla suçlanan korumaların, resmi delegasyonun bir parçası olarak ABD'ye giriş vizelerinin kaldırılacağına dair güvencelerinizi istiyoruz. Korumalar da içinde olmak üzere bu ülkeyi ziyaret eden yabancı yetkililer, ABD yasalarına uymak zorundadır" denildi.

  TÜRKİYE'YE DİPLOMATİK NOTA İSTEDİLER

  ABD Dışişleri Bakanlığı'nın, bu çerçevede Türk delegasyonunun New York ziyareti öncesi, Kongre'nin beklentilerini Türkiye'ye 'diplomatik notayla' açıkça iletmesi istendi.

  Mektupta, bu uyarının Dışişleri Bakanı Tillerson veya Ankara Büyükelçisi John Bass aracılığıyla Türkiye'ye de en üst düzeyde iletilebileceği belirtildi.

  Mektup'ta, Dışişleri Bakanı Tillerson'a Washington'daki yerel makamlar tarafından Mayıs ayında meydana gelen olayda cezai soruşturma ile olan işbirliğinden dolayı teşekkür edildi.

  ABD Türkiye ye diplomatik nota verme hazırlığında #2

  ABD Türkiye ye diplomatik nota verme hazırlığında #3

  ABD Türkiye ye diplomatik nota verme hazırlığında #4

  Erdoğan ABD'nin Türk korumalara dava açmasını eleştirdi VİDEO


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir