Petrol
102.54
-9.66%
Euro
17.419
-0.67%
Dolar
16.9397
0.67%
Altın
963.05
-1.51%
Borsa
2371
0.00%
Bitcoin
339.698
1.52%
26ºC
İstanbul
Açık 26 C
  AK Partililer kendi tekliflerini reddetti

  AK Partililer kendi tekliflerini reddetti

  Meclis'teki torba yasa görüşmelerinde AK Partili vekiller yanlışlıkla bir maddeyi reddetti.
  • 09.07.2013 - 08:13

  AK Partililer kendi tekliflerini reddetti #1

  AK Parti'li milletvekilleri, kendi verdikleri tasarı maddesine muhalefetin "kabul" oyu verdiğini görünce, toplu olarak "red" oyu kullandı.

  KENDİ OYLARI İLE REDDETTİLER

  AK Parti'nin hazırladığı kanun tasarısında yer alan "taşradaki sağlık personellerinin özlük hakları" ile ilgili düzenlemeleri içeren kanun maddesi, AK Parti'nin oylarıyla reddedildi.

  Durumu fark eden AK Parti milletvekilleri itiraz etti ancak Meclis Başkanvekili Sadık Yakut maddenin reddedildiğini, yapacak bir şeyin olmadığını söyledi. Bunun üzerine iktidar partisi milletvekilleri Yakut'un oylamadan önce "madde" değil "önerge" dediğini iddia etti. İtirazların sürmesi üzerine Yakut, birleşime ara vererek tutanakları inceledi. Tutanakları okuyan Yakut, maddenin reddedildiğini yineledi. Genel Kurul süreci tamamlanmadan, reddedilen maddeyle ilgili yeni bir formül aranıyor.

  CHP Kocaeli Milletvekili, TBMM KİT Komisyonu üyesi Haydar Akar, olay hakkında şunları söyledi: "Muhalefet önergesini reddeden AK Parti, hemen sonra oyladıkları maddeyi de muhalefetin önergesi zannederek reddetti. Kanunları okumuyorlar, Meclis'i izlemiyorlar. Meclis salonunda bulunmuyorlar, oylama varken koşa koşa içeri giriyorlar. Yorgunluk da olunca yine şaşırdılar."

  BU İLK DEĞİL

  Akar'ın, 'yine şaşırdılar' dediği olay ise 2008 yılında yaşandı. Sosyal Güvenlik Yasası'nın TBMM'deki görüşmeleri sırasında AK Parti Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ'ın sunduğu evli ve çocuklu SKK emeklilerine maaş bağlama kat sayısı alt sınırını yüzde 40'a çıkaran önergeye CHP'liler kabul oyu verince AK Parti'liler red oyu kullanmıştı.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir