Dolar
7.9671
0.3691%
Euro
9.4492
0.6143%
Altın
1901.9
-0.1155%
Borsa
1190.63
-0.6417%
G. Altın
487.203
0.2495%
Bitcoin
102982.54
-0.5434%
16ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 16 C

  Almanya'nın 'çifte vatandaşlık' kararına TBMM'den tepki

  Almanya'da çifte vatandaşlığın kaldırılarak "opisyon modeline" geçilmesi tartışılıyor. Tartışmanın odağında da Türkiye kökenliler var.
  • 10.12.2016 - 15:56
  Almanya'nın 'çifte vatandaşlık' kararına TBMM'den tepki

  Almanya nın çifte vatandaşlık kararına TBMM den tepki #1

  TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Mustafa Yeneroğlu, Almanya'da iktidarda bulunan Hristiyan Demokrat Birlik Partisinin (CDU), çifte vatandaşlığın korunması yönündeki koalisyon kararından geri adım atmasından endişe duyduklarını bildirdi.

  KONGREDE ÇİFTE VATANDAŞLIĞI KALDIRMA KARARI

  Türkiye'nin son dönemde gergin ilişkiler içinde bulunduğu Almanya'da milyonlarca Türkiye kökenli Alman vatandaşını etkileyecek vatandaşlık modeli tartışılıyor. İktidardaki Merkel'in başında olduğu Hristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU), kongresinde çifte vatandaşlığın kaldırılması kararı aldı.

  YENEROĞLU YAZILI AÇIKLAMA YAPTI

  Bu olursa yeniden "opsiyon modeline" geçilecek ve çifte vatanı olanlar bunlardan birinin vatandaşlığını seçmek zorunda kalacak. TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı Mustafa Yeneroğlu, yaptığı yazılı açıklamada, CDU'nun parti kongresinde çifte vatandaşlıkla ilgili aldığı kararı eleştirdi.

  CDU'nun, Opsiyon Modeli'nin Vatandaşlık Yasası çerçevesinde tekrar yürürlüğe konulmasına ilişkin kararını değerlendiren Yeneroğlu, şöyle devam etti:

  "TÜRK VATANDAŞLARI DIŞLAMANIN İFADESİDİR"

  "CDU'nun, Opsiyon Modeli'nin tekrar yürürlüğe konulması ile alakalı parti kararı çifte vatandaşlığa karşı bir mütalaa olmaktan ziyade, Almanya'da yaşayan Türkiye kökenli vatandaşları dışlamanın bir ifadesidir. Bu da beni ziyadesiyle endişelendirmektedir. Böyle bir önergenin parti içerisinde daha ulusçu kanadı temsil eden eski jenerasyondan değil de partinin gençlik teşkilatı Genç Birlik (Junge Union) tarafından yapılmış olması hayret vericidir.

  Almanya nın çifte vatandaşlık kararına TBMM den tepki #2

  "SAĞ POPULİST PARTİNİN ÖNÜNDE DİZ ÇÖKÜLÜYOR"

  Bu her şeyden önce çifte vatandaşlık tartışmalarının zannedildiği gibi bitmiş olmadığını, aksine bizleri daha uzun süre meşgul edeceğini gösteriyor. CDU'nun Almanya İçin Alternatif (AfD) Partisinin sağ popülist ajandasının önünde bu şekilde diz çökmesi önümüzdeki genel seçim sürecinde bizi iyi günler beklemediğini gösteriyor."

  Yeneroğlu, kongrede çifte vatandaşlık konusundaki tartışmanın Türkiye kökenliler üzerinden gerçekleştirilmesine hiç şaşırmadığını vurguladı.

  Görüş Bildir