Petrol
110.89
0.10%
Euro
17.3127
1.62%
Dolar
16.1133
1.18%
Altın
967.83
2.01%
Borsa
2375
-0.25%
Bitcoin
477.627
-0.67%
21ºC
İstanbul
Çok bulutlu 21 C
  Davutoğlu'ndan KKTC'de barış mesajları

  Davutoğlu'ndan KKTC'de barış mesajları

  Başbakan Davutoğlu ve KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ortak basın toplantısı düzenledi.
  • 16.09.2014 - 14:54

  kktv

  Başbakan Davutoğlu ve KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ortak basın toplantısı düzenledi. Davutoğlu, burada Kıbrıs sorununa dair barış mesajları verdi.

  Davutoğlu'nun açıklamalarından satır başları;

  BUNU KİMSE ENGELLEYEMEZ

  "Anadolu'dan Kıbrıs'a, anavatandan yavru vatana engel tanımayız. Denizleri derinlerden aşarız, Anadolu'nun suyunu yavru vatana getiririz. Bunu da kimse engelleyemez.

  Davutoğlu'ndan KKTC'de barış mesajları İZLE

  AYNI MASADA OTURALIM İSTEDİK

  İstedik ki Kıbrıs Adası, barış adası olsun, istedik ki Kıbrıs'ta sağlanan barış üzerinden Doğu Akdeniz'e barış ve refah huzur gelsin. İstedik ki Türkiye, Yunanistan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Kıbrıs Rum Yönetimi aynı masa etrafında otursun ve Doğu Akdeniz'i nasıl bir barış havzası haline getiririz diye düşünsünler ama biz ne kadar güçlü irade kullanmışsak maalesef istediğimiz ölçüde mukabele görmedik.

  GÜNEY'E GİDELİM BİRLİKTE ÇAY İÇELİM

  Şimdi harekete geçme zamanıdır. Buradan, Sayın Anastasiadis'e de sesleniyorum; Gelin bu barışı bir an önce, yarın değil bugün, gelecek hafta değil bu hafta, gelecek yıl değil bu yıl yapalım. İleriye ertelenen her çözüm aslında çözümsüzlüğü derinleştirir, ertelemeyelim.

  Sayın Yunanistan Başbakanı hazırsa birlikte önce Güney'e gidelim, birlikte çay içelim, sohbet edelim. Sonra Kuzey'e gelelim, yine birlikte olalım. Akdeniz, bir çok medeniyetlerin, bir çok milletlerin ortak denizi olmuştur. Gelin beraber burada barışı inşa edelim.

  GEREKİRSE TARAFLARI BİR ODADA GÜNLERCE TUTUN

  Önümüzde Birleşmiş Milletler Genel Kurulu var. O Genel Kurul'da tarafları bir daha bir araya getirin, gerekirse bir odada günlerce tutun. Ama artık o adaya barış, Doğu Akdeniz’e huzur ve istikrar gelsin.

  RUM OLSA DA TÜRK OLSA DA İLK ZİYARETİM BURAYA OLACAK

  (Müzakerelerin ardından dönüşümlü yönetimin sağlanması durumunda) Bir Türk bir Rum cumhurbaşkanı olduğu Kıbrıs'tan bahsediyorum. Rum olursa da gelirim, ilk ziyareti buraya yaparım, Türk olursa da yaparım. Kıbrıs Devleti'nin başında Türkler ve Rumlar birlikte, iki dost halk olarak temsil bulundururlarsa bakmayız Türk mü var, Rum mu var.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir