Euro
15.489
-0.13%
Dolar
13.6838
0.15%
Altın
781.89
0.36%
Borsa
1.88
0%
Bitcoin
786.331
1.25%
14ºC
İstanbul
Açık 14 C

  Erdoğan'dan 'idam isteriz' diyenlere yanıt

  Cenaze töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sözleri "idam isteriz" sloganlarıyla kesildi, Erdoğan "millet karar verecek" dedi
  • 17.07.2016 - 15:47
  Erdoğan'dan 'idam isteriz' diyenlere yanıt

  erdogan

  Darbe girişimi sırasında Vatan Caddesi’nde vurularak hayatını kaybeden Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Mustafa Varank’ın ağabeyi Prof. Dr. İlhan Varank için çalıştığı Yıldız Teknik Üniversitesi’nde tören düzenlendi. Varank'ın Fatih Camii'nde düzenlenen cenaze törenine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da katıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, avluda bulunanların ‘idam isteriz’ şeklindeki tezahüratları üzerine, "Dün de ifade ettim, demokrasilerde halkın talebi bir kenara konulamaz. Bu, sizlerin bir hakkıdır. Bu hakkın özellikle anayasal olarak gerekli olan mercilerde değerlendirmesi yapılır ve kararı verilir" dedi.

  Eğitim Bilimleri Bölüm Başkanı Prof Dr. İlhan Varank için düzenlenen törene Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Mustafa Varank, Ak Parti İstanbul İl Başkanı Selim Temurci, Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörü İsmail Yüksek, öğretim üyeleri ve öğrencileri ve yakınları katıldı. Prof. Dr. İlhan Varank’ın Türk bayrağına sarılı tabutu 10.30’da konferans salonuna getirildi. Törende saygı duruşunda bulunuldu ardından İstiklal Marşı okundu. Daha sonra Kuranı Kerim okunarak, dualar edildi.

  Erdoğan dan idam isteriz diyenlere yanıt #2

  CENAZEYE ERDOĞAN DA KATILDI

  Yıldız Teknik Üniversitesi’ndeki törenin ardından İlhan Varank’ın cenazesi Fatih Camii’ne getirildi.Cenazeye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı İsmail Kahraman, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, eski Başbakan Ahmet Davutoğlu ve AB Bakanı Ömer Çelik de katıldı. Cenaze namazına katılanların, "İşte ordu, işte komutan” ve "Fethullah devlete hesap verecek” tezahüratları eşliğinde söz alan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle konuştu:

  'BİR İMANIN GÖSTERGESİ'

  "Bugün çok anlamlı bir cenaze töreninde siz değerli kardeşlerimle bir aradayız. Bu cenaze töreni anlamlı ben bunu 2 planda değerlendireceğim. Kurucu olduğum partinin kurucuları arasında bulunan değerli profesör Nevzat Yalçıntaş’ı ebedi aleme yolluyoruz. Bunu yanında yine 15 Temmuz şehitlerimiz var. Bu şehitlerimizi de peygamberlik makamından sonraki en yüce makama uğurluyoruz. Buranın üzerinde biraz durmak istiyorum. Ülkemizin birliğine beraberliğine, milletimizin bütünlüğüne, kardeşliğine tahammül edemeyenlerin üst akıllardan aldıkları talimatla ne yazık ki devletimiz ele geçirme hareketi 15 Temmuz'da fiilen silahlı eyleme dönüşmüştür. Silahlı eyleme dönüştüğü zaman sadece milletimize yaptığımız bir çağrıyla, yaptığımız davete ülkemizin dört bir yanından tüm vatandaşlarımızın icabet etmesi, meydanları gümbür gümbür doldurması ve hiçbir şeye, 'onların tankı, topu varsa bizim de imanımız vardır' diyerek karşı durdu. Ve bu genç kardeşlerimin tankların paletlerinin altına yatması sıradan bir olay değildir. Bir imanın göstergesidir. Şu ana kadar 161 şehidimiz var."

  'DEĞERLENDİRMESİ YAPILIR, KARARI VERİLİR'

  (Cami avlusunda bulunanların ‘İdam isteriz’ şeklindeki tezahüratları üzerine)

  Dün de ifade ettim demokrasilerde halkın talebi bir kenara konulamaz. Bu, sizlerin bir hakkıdır. Bu hak özellikle anayasal olarak gerekli olan mercilerde değerlendirmesi yapılır ve kararı verilir. Biz bugüne kadar hep duygusallıkları kenara attık. Kararlarımızı verirken bin düşünüp bir verdik. Şimdi de aynı şekilde bizler gayet olumlu bir şekilde bu adımı atarız. Şunu unutmayın bizler intikamcı değiliz. En büyük intikam sahibi Allah’tır. Bu bakımdan ‘sloganik’ değil attığımız her adımı düşünerek ilimle akılla tecrübeyle birlikte atmamız lazım. İşte bunu neticesidir ki bu ‘Fethullahçı terör örgütünün’ attığı adım karşılığını bulmuştur. Nasıl budu milletle milli iradeyle buldu. En güzel cevabı benim aziz milletim verdi. Bu vesileyle birkaç husus paylaşmak istiyorum. Bir tanesi şudur, bu ülkede yasama yürütme yargı organları vardır. Bunlar bu organları bile çatıştırmaya kalkıştılar. Netice ne oldu bakınız şu anda dün itibarıyla yargıyı ele geçirmiş olan bu örgüt şimdi teker teker dökülüyor. Ve şu anda da yargı bunlarda binlercesini gözaltına almış açığa almış durumda. HSYK üyelerinden tutunuz AYM üyelerine olana kadar şu anda açığa alınıyorlar gözaltına alınıyorlar tutuklanıyorlar. Bu olması gerekendi. Ama yeterli değil. Silahlı kuvvetlerimizi perişan eden bu örgüt generallerinden tutun en alt kademeye kadar onlar da tutuklanmaya başladılar. Yeterli mi değil. Devletin tüm kurumlarında bu virüsleri temizleme dönemi devam edecektir. Çünkü bu vücut metastas yaptı. Maalesef kanser virüsü gibi devletin her yerini sardı. Biz bunları biliyorduk ve ilgili olan tüm mercilere söyledik. Fakat bu olayda her olayda hayır vardır kelamınca çok farklı noktaya geldik. Artık kaçacakları yer yok. İnlerine gireceğiz demiştik tam manasıyla girdik. ABD’ye batı ülkelerine yazılı olarak da bunları talep edeceğiz isteyeceğiz. Ve tavırlarını da ayrıca göreceğiz. Görüştüğümüz tüm devlet büyüklerine bunları özellikle hatırlatıyorum. Gevşemeye gelmez. Meydanlardan ayrılmayacağız. Bu iş 12 saatlik bir operasyon değildir. Kararlı bir şekilde devam edeceğiz.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir