Euro
11.0597
-0.07%
Dolar
9.501
-0.36%
Altın
548.42
-0.28%
Borsa
1.519
0.67%
Bitcoin
566.295
-4.90%
14ºC
İstanbul
Çok bulutlu 14 C
  Hasip Kaplan'dan Başbakan Erdoğan analizi

  Hasip Kaplan'dan Başbakan Erdoğan analizi

  Kaplan Başbakan Erdoğan'la ilgili önemli bir iddia ortaya attı.
  • 21.10.2012 - 13:35

  Hasip Kaplan dan Başbakan Erdoğan analizi #1

  BDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, 28 Temmuz 2011 tarihinden beri avukatları ile görüştürülmeyen PKK elebaşı Abdullah Öcalan ile İmralı'da devlet heyetinin yeniden görüşmelere başladığını tahmin ettiğini söyledi.

  BAŞBAKAN BİZİ NE ZAMAN ELEŞTİRSE..

  Kaplan, "Başbakan'ı artık iyi tanıyoruz. Ne zaman BDP'yi sert ifadelerle eleştirip yüklenirse, o zaman başka kanalların devreye girdiğini biliyoruz. Ben Başbakan'ın bu tavır değişikliği ile İmralı'da görüşmelerin yeniden başladığını tahmin ediyorum" dedi.

  "AÇLIK GREVİ ÇÖZÜLEBİLİR"

  Cezaevlerinde başlatılan ve bugün 39'uncu güne girilen açlık grevinde kritik aşamaya girildiğini ve bu sürecin sonlandırılması için Çarşamba gününün çok önemli olduğunu söyleyen BDP'li Kaplan, "Çarşamba günü İmralı'da Avukatların Öcalan ile görüşmesine izin verilirse bu sürecin önü açılabilir. Açlık grevleri ölümlerle sonuçlanmadan sorun çözülebilir" diye konuştu.

  "TEK YETKİLİ BAŞBAKAN'DIR"

  BDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, İmralı'da bulunan Öcalan'ın avukatları ile görüşmesi, Ana dilde eğitim ve savunma önündeki engellerin kaldırılması talepleri ile cezaevlerinde başlatılan açlık grevinin 39'uncu güne girdiğini ve bunun kritik bir aşama olduğunu belirterek şunları söyledi: "Bu sürecin aşılması ve sorunun çözülmesi için bayram öncesi Çarşamba günü kritik bir gündür. AİHM'de davası sürdüğü için Abdullah Öcalan avukatları ile görüştürülmelidir. Bu yasal hakkıdır. Yapılacak bir görüşme ve çağrı ile ölümlere varılmadan açlık grevi sorunu çözülebilir.

  Ana dilde eğitim ve savunma ise Hükümetin verdiği bir söz vardır. Barışın ve demokrasinin anahtarı dildir. Hükümet bu sözünü yerine getirmelidir. Hatta Çarşamba'dan öncede Başbakan isterse MİT'i İmralı adasına gönderip Öcalan ile görüştürebilir. Mit müsteşarı bugünlerde gitmeyecek ne zaman İmralı'ya gidecek. Bayram öncesi ölümlerin engellenmesi ve toplumsal barışın sağlanması için Çarşamba günü bu görüşmeye izin verilmelidir. Bu konuda tek yetkili Başbakan Erdoğan'dır.."

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir