Euro
10.8324
-0.17%
Dolar
9.2894
-0.44%
Altın
532.52
0.51%
Borsa
1.432
1.01%
Bitcoin
576.723
0.37%
15ºC
İstanbul
Çok bulutlu 15 C

  Etyen Mahçupyan HDP'ye barajın reçetesini verdi

  Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Başdanışmanı Etyen Mahçupyan, Halkların Demokratik Partisi'nin seçimde yüzde 10 barajını geçmesinin tek yolunun Kandil'in silah bırakmasından geçtiğini savundu.
  • 28.01.2015 - 03:05
  Etyen Mahçupyan HDP'ye barajın reçetesini verdi

  Etyen Mahçupyan HDP ye barajın reçetesini verdi #1

  Mahçupyan, "Türkiye, Kürtler ve Kürdistan Bölgesel Yönetimi Paneli" için geldiği Erbil'de AA muhabirinin gündeme ilişkin sorularını cevapladı.

  "KANDİL'İN İRADESİ CİZRE İSE.."

  Çözüm sürecini nasıl değerlendirdiğine yönelik soruya Mahçupyan, "Çözüm sürecinde sıkıntı olmaz demek çok zor. Neticede olaylar oluyor, insanlar  ölüyor. Cizre'de de olayların olması tesadüfi değil. Oradaki olayların olması iradidir. Dolayısıyla bu irade de karşı tarafın iradesi olarak okunuyor. Yani  Kandil'in iradesi. Eğer Kandil'in iradesi buysa o zaman Çözüm sürecinde nasıl ilerleyeceksiniz" diye cevap verdi.

  "ESAS MESELE, KANDİL KENDİSİ İÇİN BİR ŞEYLER İSTİYOR"

  "Geldiğimiz noktada esas problem sürecin doğal olarak vaat ettiği  şeylerin, Kandil tarafından yetersiz bulunmasıdır. Kandil'in ayrıca kendisi için bir şeyler istiyor olması halidir. Esas mesele bu" diyen Mahçupyan, şöyle devam  etti:

  "DÜNYADA NASIL ÇÖZÜLÜYORSA TÜRKİYE'DE DE ÖYLE ÇÖZÜLECEK"

  "Bugün dünyanın herhangi bir yerinde bu tür bir sorun yaşansaydı tedavi olarak, çözüm olarak ne olacak idiyse Türkiye'de de o olacak. O kadarı  olacak. Ondan fazlasının olmayacağını insanların bir şekilde içselleştirmesi  gerekiyor. Ondan fazlası olabilir ancak siyaset üzerinden olabilir. Sen bir parti kurarsın. Bugün Türkiye'de ayrılıkçı parti de federasyoncu parti de var. Şimdi federasyoncu parti yüzde 40-50'lerle iktidara gelirse, Türkiye herhalde bölgede federasyonu tartışır."

  "UMARIM HDP BARAJI GEÇER"

  Mahçupyan, HDP'nin Haziran Genel Seçimleri'nde yüzde 10 barajını aşmasının ya da altta kalmasının önemli siyasi sonuçları olacağına işaret ederek, "HDP yüzde 10 barajını geçebilirse Meclis'te çok daha etkili olur, ağırlığı artar. Anayasa sürecinde çok daha belirleyici olur. Umarım geçerler. Çünkü öyle  bir şey HDP'yi Türkiye partisi yaptığı gibi çözüm sürecinde de meşruiyet zeminini genişletir. Ancak eğer barajın altında kalırlarsa bu, kendi kararlarıyla böyle olduğu ölçüde o zaman bir miktar çözüm süreci karşıtlarının elini güçlendirmiş olacaklar. AK Parti'yi yalnız bırakmış olacaklar. Süreci de zora sokarlar" değerlendirmesinde bulundu.

  "HDP'NİN BARAJI GEÇMESİ, KANDİL'İN SİLAH BIRAKMASINA BAĞLI"

  "HDP'nin seçim barajını geçmesinin tek bir yolu olduğunu" öne süren  Mahçupyan, şunları söyledi:

  "Çözüm sürecinin bundan sonraki aşamasında Öcalan, silahların tamamen  bırakıldığını deklare eder, Kandil de bu deklarasyona sahip çıkar ve bütün  dünyaya 'ben Türkiye'de silahlı hareketi bıraktım' derse toplumun teveccühünün artacağını düşünüyorum. O zaman HDP'nin barajı geçme ihtimali vardır. Ancak eğer  öyle bir şey olmazsa yani şu an Cizre'de olduğu gibi ya da 6-8 Ekim'deki gibi olaylar devam ederse Kandil'in davranışı öyle kalırsa, ben yüzde 8'i bile zor bulacaklarını düşünüyorum. Yine yüzde 10'un altında kalırlar."

  "AK PARTİLİ KÜRTLERDEN OY İSTİYORSAN SİLAHI BIRAK"

  Etyen Mahçupyan, Kandil'in silahsızlanmayı sahiplendiğinin, Türkiye'de  duyulması gerektiğini belirterek, "Öyle olmalı ki AK Parti'den, CHP'den ve  MHP'den insanlar oy verebilsin. Yoksa nasıl oyunu yüzde 6,5'tan 10'a  çıkaracaksın? Diğer partilerden oy almalısın. Burada alabileceğin oy, diğer  Kürtlerdeyse bunlar AK Partililer. Bu AK Partili Kürtlerden sen oy istiyorsan o zaman AK Parti'yle ortak olan bu siyasete sahip çıkman gerekiyor. Yoksa sen AK Parti'nin çözüm isteğine rağmen onun tam karşısında pozisyon alırsan AK Partili Kürdün oyunu alman çok çok zor olur" şeklinde konuştu.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir