Euro
10.0663
0.28%
Dolar
8.2665
-0.07%
Altın
488.67
0.04%
Borsa
1.461
1.36%
Bitcoin
470.750
-2.54%
13ºC
İstanbul
Açık 13 C

  MHP'deki olağanüstü kongre süreci

  MHP'de, mahkeme kararıyla olağanüstü kurultaya gidilmesine yönelik süreçte, Yargıtay'dan çıkacak karar bekleniyor.
  • AA
  • 03.05.2016 - 17:04
  MHP'deki olağanüstü kongre süreci

  MHP'deki tartışmalı süreç, bazı muhalif il başkanlarının "Kurultay Çağrı Heyeti" oluşturularak, partinin olağanüstü kurultaya götürülmesine karar verilmesi için 15 Ocak'ta parti genel merkezine başvurmasıyla başladı.

  OLAĞANÜSTÜ KURULTAY KARARI

  Olağanüstü kongre talebine genel merkezin yanıt vermemesi üzerine muhaliflerin avukatları, Ankara 12. Sulh Hukuk Mahkemesinde 5 Şubat'ta dava açtı. Ankara 12. Sulh Hukuk Mahkemesi, 8 Nisan'da "Kurultay Çağrı Heyeti" oluşturularak, partinin olağanüstü kurultaya götürülmesi kararını verdi.

  Büyük kongreyi toplantıya çağırmak üzere, kapatılan Aksaray İl Başkanı Ayhan Erel, MHP Kurucular Kurulu Üyesi Ali Sağır ve Bursa Üst Kurul Delegesi Mehmet Bilgiç'in "Kurultay Çağrı Heyeti" olarak görevlendirilmesine karar veren Mahkeme, gerekçeli kararını 11 Nisan'da tamamladı.

  MHP deki olağanüstü kongre süreci #1

  Gerekçeli kararda, MHP'nin 1232 delegesinden 531'inin olağanüstü kongre talebinde bulunduğu, bu kişilerin talepte bulunmasına rağmen, MHP Genel Merkezince olağanüstü büyük kongre çağrısı yapılmadığının anlaşıldığı belirtildi. Gerekçeli kararda, MHP Tüzüğünün 63/3. maddesinde büyük kongre üyelerinin 1/5'inin başvurusu üzerine olağanüstü büyük kongrenin toplantıya çağrılabileceği hükmünün yer aldığı ifade edilerek, bu hükmün bu hususta partiye takdir yetkisi vermediği sonucuna varıldığı aktarıldı.

  KARAR TEMYİZE GİTTİ

  Ankara 12. Sulh Hukuk Mahkemesinin bu kararının ardından konu Genel Merkez tarafından Yargıtay'a taşındı. Genel Merkez, mahkemenin kararını 15 Nisan'da temyize götürdü.

  GENEL MERKEZ KARARI TANIMADI

  Yargıtaydaki temyiz süreci devam ederken, mahkeme tarafından görevlendirilen çağrı heyeti 19 Nisan'da yaptığı toplantıda, Olağanüstü Kongre tarihi olarak 15 Mayıs'ın belirlendiğini açıkladı. Genel Merkez ise bu kararı tanımadığını bildirdi.

  Kongre tarihinin belirlenmesiyle MHP Genel Merkezi ve muhaliflerden farklı açıklamalar, hukukçulardan da farklı yorumlar geldi. Bazı hukukçular, Ankara 12. Sulh Hukuk Mahkemesinin kararı tedbir niteliği taşıdığı için Yargıtay kararı beklenmeden, hemen uygulanması gerektiği görüşünde, bazıları ise temyiz başvurusunun ardından Yargıtay'ın vereceği kararın beklenmesinin zorunlu olduğunu belirtti.

  GEMEREK VE TOSYA'DAN GELEN KARARLAR

  Ancak tartışmalar devam ederken ve temyiz istemini görüşecek Yargıtay 18. Hukuk Dairesindeki süreç işlerken, bu kez yerel mahkemelerden yeni kararlar geldi.

  Genel Merkezin temyiz isteminde bulunduğu Ankara 12. Sulh Hukuk Mahkemesi kararına ilişkin dosya ise rutin sürecin ardından dün Yargıtay'a gönderildi ve Yargıtay 18. Hukuk Dairesi kayıtlarına girdi. Daire'nin kaleminde "kayıt aşamasında" bulunan dosya bir tetkik hakimine verilerek incelettirilecek. Ardından, Yargıtay 18. Hukuk Dairesi heyeti temyiz kararını açıklayacak.

  YARGITAY KARARI BEKLENİYOR

  Dosyanın Yargıtay'a ulaşmasıyla hem genel merkez hem de muhaliflerin buluştuğu tek nokta, Yargıtay'ın bir an önce kararını vermesi.

  Her iki grup da ortaya çıkan hukuki sürecin geçmiş siyasi tarihte hiç örneğinin bulunmaması nedeniyle hem hukuki hem siyasi tartışmaların yaşandığını belirtirken, yaşanan tartışmalara bir an önce son verilmesi için Yargıtay'ın ivedilikle karar vermesini bekliyor.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir