CHP'li Umut Oran'dan işçilere oy için ikna odaları

CHP'li Umut Oran'dan işçilere oy için ikna odaları

Akşam Gazetesi'nde yer alan habere göre; paralel yapının Twitter elemanı Fuatavni ile direk mesaj yoluyla görüştüğü ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kızı Sümeyye Erdoğan’a yönelik suikast planı yaptığı iddia edilen CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran’ın, 2002 seçimlerinde kendi fabrikasında çalışan işçilerin CHP’ye oy vermesi için ikna odaları kurduğu ortaya çıktı.

ANKETTE "RADİKAL" PARTİLERE FAZLA OY ÇIKINCA..

Zaman Gazetesi’ne 10 Ekim 2002 tarihinde verdiği röportajda ikna odaları kurduğunu itiraf eden Umut Oran, işçilerini nasıl fişlediğini o tarihte övüne övüne anlatmış. Seçimlere sayılı günler kala fabrikasında çalışan işçilerin eğilimini belirlemek için anket yaptıran Oran, radikal partilere fazla oy çıktığını görünce hemen devreye girmiş ve fabrikaya bazı isimler çağırarak, ‘Bilinçli oy kullanımı’ adı altında verdiği seminerlerle işçilerinin oylarını yönlendirmiş.

"ÜZERİME DÜŞENİ YAPTIM"

İşçilerini aşağılayan ve özgür iradeleriyle oy kullanmalarını engelleyen Oran röportajda, “Bir oy çok önemli. Bugün her fabrika Türkiye’ye seçim kazandırabilecek potansiyele sahip. Çünkü 500-600 adet oyla bir ilçede seçim kaybedip ya da kazanabiliyor siyasi partiler. Ben bu konuda üzerime düşeni, çalışanlarımı bilinçli oy kullanmaları hususunda uzmanlarına eğitim verdirerek yaptım" demiş.

"ÇALIŞANLAR OY KULLANMADA BİLİNÇLİ DEĞİL"

Umut Oran, o dönem paralel yapının gazetesi ZAMAN'a verdiği demeçte şunları söylüyor:

“Radikal partiler Türkiye’ye bir şey sağlamaz, ülkeye zarar getirir. Bunlar Türkiye’ye çok büyük vakit kaybı olur. Türkiye’nin daha aklıselim davranma sorumluluğu ve zorunluluğu var. Bizlere onlara bu bilinci edindirmek görevi düşüyor. Onların bir oyu çok önemli. Bugün her fabrika Türkiye’ye seçim kazandırabilecek potansiyele sahip. Çünkü 500-600 adet oyla bir ilçede seçim kaybedip ya da kazanabiliyor siyasi partiler. Ben bu konuda üzerime düşeni, çalışanlarımı bilinçli oy kullanmaları hususunda uzmanlarına eğitim verdirerek yaptım. Son yaptırdığım anketlerde radikal partilere giden oy oranları düştü. Tekstil sektöründe çalışan çoğu genç kız ilk defa oy verecek. Ancak çalışanlar oylarının öneminin bilincinde değil."

600 İŞÇİYE ÖZEL "İKNA" SEMİNERİ

Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği Başkanlığı döneminde Bolu’daki tekstil fabrikasında çalışan 600 işçinin oylarını 3 Kasım 2002 seçimleri öncesi yönlendirmeye çalıştığını Oran, AB konusunda gazeteci Zeynep Göğüş’ü, din ve laiklik konusunda dönemin Bolu Müftüsü Ahmet Okutan’ı, seçimler konusunda da Prof. Dr. Türkan Saylan ve dönemin Bolu Baro Başkanı Yener Bandakçıoğlu’nu, Türkiye’nin dünyadaki stratejik önemi ve Güneydoğu gerçeği hakkındaki konu için de Şırnak eski Jandarma Komutanı Tümgeneral Yavuz Ertürk’ü fabrikasına çağırmış.

11 CİNAYETTEN YARGILANAN KOMUTANI ÇAĞIRDI

Oran’ın Güneydoğu gerçeği için seminer verdirttiği Ertürk, Diyarbakır’ın Kulp İlçesinde 22 Ekim 1993 tarihinde 11 köylünün gözaltına alınıp öldürülmesi davasında 11 kez ağırlaştırılmış müebbet hapisle yargılanıyor. Türkiye’de halen devam eden davayla ilgili olarak öldürülenlerin yakınlarının 1994’de yaptığı başvuru sonucunda AİHM, etkili bir soruşturma yapılmadığı gerekçesiyle 31 Mayıs 2001’de verdiği kararda Türkiye’yi mahkum etmişti.

Zaman Gazetesi, Umut Oran'ın ikna odaları kurduğunu söylediği sözleri "Patron işçisine bilinçli oy kullanma dersi veriyor" diyerek yayımladı.

CHP'li Umut Oran'dan işçilere oy için ikna odaları