Euro
11.1924
1.02%
Dolar
9.6026
1.08%
Altın
553.67
1.55%
Borsa
1.48
1.68%
Bitcoin
585.111
-1.82%
14ºC
İstanbul
Açık 14 C

  İngiltere'de öğrencilere oruç yasağı

  İngiltere'de dört ilkokulun, Ramazan ayı boyunca Müslüman öğrencilerin oruç tutmalarını yasakladığı ortaya çıktı
  • Ajanslar
  • 16.06.2015 - 02:38
  İngiltere'de öğrencilere oruç yasağı

  ingiltere

  "Lion Academy" isimli aynı vakfa ait dört ilkokuldan biri olan Londra'nın doğusundaki Leyton semtinde bulunan Barclay İlkokulu, geçen hafta velilere mektup göndererek alınan kararı bildirdi.

  ORUÇ TUTMA ZORUNLULUĞU

  Okulun Müdürü Aaron Wright tarafından kaleme alınan mektupta, "İslam hukukuna göre çocukların Ramazan ayı boyunca oruç tutma zorunluluğu bulunmadığını, erişkin olduklarında oruç tutmaları gerektiğini öğrendik" denildi.

  ORUÇ SÜRESİ UZUN

  Wright, mektubunda ayrıca, geçen yıl Ramazan'da oruç tutan öğrencilerden bazılarının okulda bayıldıklarını ve hastalandıklarını yazdı. Mektupta, "Geçen yıl oruç tutma süresi 18 saati geçiyordu. Bu, bir çocuğun susuz ve gıdasız geçirdiği oldukça uzun bir süre" ifadesine yer verildi.

  YASAK KINANDI

  Britanya Müslüman Birliği, vakfın oruç yasağını kınayarak "İslamiyetin oruç tutamayacak çocukları zaten koruduğunu" ifade etti.

  İngiliz basını; diğer üç okulun ise Sybourn, Thomas Gamuel ve Brook House ilkokulları olduğunu aktardı. Okulların bağlı olduğu Lion Academy Vakfı'nın Başkanı Justin James, vakfın resmi internet sitesinde konuya ilişkin yer alan mektubunda, çocuklarının oruç tutmasını isteyen velilerin okul müdürüyle bir araya gelmelerini istedi.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir