Euro
15.2716
0.84%
Dolar
13.4717
0.71%
Altın
793.5920
0.46%
Borsa
2,011.16
-0.15%
Bitcoin
480.000
-8.52%
-1ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu -1 C

  Obama Beyaz Saray'da iftar yemeği verdi

  ABD Başkanı Barack Obama, Ramazan dolasıyla Beyaz Saray’da iftar yemeği verdi.
  • Ajanslar
  • 23.06.2015 - 08:34
  Obama Beyaz Saray'da iftar yemeği verdi

  Obama’nın geleneksel iftar yemeğine, ABD’deki Müslüman toplumun temsilcileri, Müslüman Kongre üyeleri Andre Carson, Keith Ellison, başörtülü olması gerekçesiyle Abercrombie&Fitch giyim mağazasınca işe alınmayan Müslüman genç kız Samantha Elauf ve aralarında Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç’ın da olduğu çoğunluğu Müslüman ülkelerin diplomatik temsilcileri katıldı.

  Obama Beyaz Saray da iftar yemeği verdi #1

  Obama Beyaz Saray'da iftar yemeği verdi VİDEO

  "BİZ TEK BİR AİLEYİZ"

  Obama konuşmasında,  Ramazan'ın Müslümanlar için önemine değindi. Ramazan'ın "fedakarlık, disiplin ve sabır" gerektirdiğine işaret eden Obama, Kur'an’ın kendilerine insanların yeryüzünde ihtiyatlı davranmaları gerektiğini öğrettiğini belirterek "İnancımız ne olursa olsun, biz tek bir aileyiz" diye konuştu.

  Obama Beyaz Saray da iftar yemeği verdi #2

  "NEFRET UYANDIRAN EYLEMLERE KARŞIYIZ"

  Obama, "Bu yılın başlarında Chapel Hill’de 3 Müslüman genç Amerikalı hunharca öldürüldüğünde, tüm inançlara mensup Amerikalılar o insanların etrafından toplandı. Bu gece açıkçası dualarımız Charleston ve Mother Emanuel (Emanuel Ana) kilisesiyle birlikte. Amerikalılar olarak, kim olduğu veya neye benzediği, kimi sevdiği, nasıl ibadet ettikleri için hiç kimsenin hedef haline gelmemesi gerektiğinde ısrar ediyoruz. Bu nefret uyandıran eylemlere karşı duruyoruz" ifadelerini kullandı.

  Obama Beyaz Saray da iftar yemeği verdi #3

  "BİLGİSİZLİĞİN VE ÖNYARGININ ÜSTESİNDEN GELEBİLİRİZ"

  "Bilgisizliğin ve önyargının üstesinden birlikte gelebiliriz" diyen Obama, ayrıca başörtülü olması gerekçesiyle Abercrombie&Fitch giyim mağazasınca işe alınmayan ancak ABD Yüksek Mahkemesi’nin haklı bulduğu Müslüman genç kız Samantha Elauf'u cesaretinden dolayı kutladı. Obama, "Samantha, herkes gibi aynı fırsatlara sahip olabilmek için başörtüsü takabilme hakkını savunmaya karar vermişti. Yüksek Mahkeme’ye kadar gitti ki ben bunu onun yaşındayken yapamazdım. Samantha (davasını) kazandı. Seninle gurur duyuyoruz Samantha” dedi.

  Obama Beyaz Saray da iftar yemeği verdi #4


  Görüş Bildir