Petrol
111.54
0.53%
Euro
17.3222
0.15%
Dolar
16.1551
0.49%
Altın
968.1
0.19%
Borsa
2375
-0.25%
Bitcoin
481.261
2.03%
16ºC
İstanbul
Çok bulutlu 16 C
  Depresyon ‘sohbahar’la birlikte kabus gibi geldi

  Depresyon ‘sohbahar’la birlikte kabus gibi geldi

  Yazın bitmesiyle beraber sonbahar depresyonu belirtilerinin ortaya çıkabileceğini ifade eden uzmanlar, düzenli spor ve beslenmenin ruh haline olumlu yansıdığını söylüyor.
  • İHA
  • 25.09.2018 - 15:30
  • Güncelleme : 25.09.2018 - 15:38

  Doğanın tazelendiği, tatillerin yapıldığı ve güneşin parladığı yaz mevsiminden gündüzlerin kısaldığı sonbahara geçişte doğadaki tüm değişimlerin insanlarda birtakım psikolojik sorunları da beraberinde getirebildiğini ifade eden uzmanlar, sonbahar mevsimiyle birlikte depresyonların yaşanabileceğine dikkat çekiyor.

  Depresyon ‘sohbahar’la birlikte kabus gibi geldi #1

  MUTSUZLUK, SIKINTI VE YORGUNLUK

  Uzmanlar, “Sonbahar mevsimiyle beraber havaların erken kararması, soğuk hava etkisi ve dış mekan aktivitelerinin azalması, kişilerin iç dünyalarına çekilmelerine sebep olabiliyor. İnsanlar ilkbahar ve yaz aylarında kendilerini daha iyi hissederken, sonbahar ve kış aylarında mutsuzluk, sıkıntı ve yorgunlukla başa çıkmaya çalışıyor” diyor.

  Depresyon ‘sohbahar’la birlikte kabus gibi geldi #2

  DİKKAT VE KONSANTRASYON BOZUKLUĞU

  Sonbahar depresyonunun isteksizlik, ümitsizlik, ilgisizlik, enerji kaybı, aşırı yorgunluk, iştah artışı, uykuya düşkünlük, dikkat ve konsantrasyon bozukluğu gibi belirtilerin olduğunu vurgulayan uzmanlar, "Kadınlarda, erkeklere göre daha sık görülebiliyor. Yapılan araştırmalar sonucu sonbahar depresyonunun oluşumunda genetik, yaşanan stres verici olaylar ve biyokimyasal maddelerin de rol oynadığı ortaya çıkıyor. Melatonin adı verilen hormonun da mevsimsel depresyonun oluşumunda etkili olduğu belirlenmiştir. Güneş ışığının azlığına bağlı olarak salgılanan melatonin hormonu fazla salgılandığında, kişinin fiziki hareketlerinin yavaşlamasına, uykulu, bitkin ve mutsuz hissetmesine sebep olabiliyor" ifadelerine yer veriyor.

  Depresyon ‘sohbahar’la birlikte kabus gibi geldi #3

  DÜZENLİ SPOR YAPMAK DEPRESYONU ENGELLİYOR

  Mevsimsel depresyonun yoğunluğunu önlemek ve azaltmak için gün ışığından olabildiğince fazla faydalanmanın önemli olduğunu vurgulayan uzmanlar, "Günde 20-30 dakika gün ışığından faydalanmak, kişilerin duygu durumları üzerinde olumlu bir etki oluşturmaktadır. Düzenli spor yapmak da beyindeki serotonin düzeyini artırarak, sonbahar depresyonu ile baş etmeyi kolaylaştırıyor. Bunun yanında kış aylarında vücut sağlığı B ve C vitaminleriyle desteklenmeye ihtiyaç duyuyor, ayrıca düzenli beslenme de ruh halini olumlu etkiliyor" şeklinde uyarılarda bulunuyor.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir