Dolar
7.8623
-0.0457%
Euro
9.3
0.0021%
Altın
1908.89
0.1421%
Borsa
1210.41
0.4181%
G. Altın
482.875
0.131%
Bitcoin
94242.69
0.3638%
17ºC
İstanbul
Yer yer bulutlu 17 C

  Gen bozukluğu tedavisi ilk kez insan üzerinde denendi

  ABD'nin KaliforniYa eyaletinde doktorlar, ilk kez bir insanın vücudundaki hücrelere müdahale ederek gen bozukluğunu düzeltmeyi denediler.
  • AA
  • 18.11.2017 - 23:09
  Gen bozukluğu tedavisi ilk kez insan üzerinde denendi

  44 yaşındaki Arizonalı hasta Brian Madeux'un Hunter sendromuna yol açan gen bozukluğuna müdahale edildi, ancak bu yeni tedavinin başarılı olup olmadığının anlaşılması zaman alacak.

  Madeux, gün aşırı acılar içinde olduğunu söyleyerek, daha önce sadece insan vücudundan alınan hücrelerde, vücut dışında denenen bu tedavi için gönüllü oldu.

  Gen bozukluğu tedavisi ilk kez insan üzerinde denendi #1

  "20'LERİMDE ÖLÜRÜM DİYE DÜŞÜNÜRDÜM"

  Hunter sendromu denen hastalık, nadir görülen bir gen bozukluğundan kaynaklanıyor. Hastaların genleri, mukopolisakarid adı verilen şekerli molekülleri parçalayacak enzim salgısı için talimat bilgisini taşımıyor.

  Bu yüzden bu moleküller vücutta birikerek beyin ve diğer organlara zarar veriyor. Ağır vakalar ölümle sonuçlanabiliyor.

  Brian Madeux "Açıkçası 20'lerimde ölürüm diye düşünüyordum." diyor.

  Gen bozukluğu tedavisi ilk kez insan üzerinde denendi #2

  VÜCUDU DNA BOZUKLUĞUNU DÜZELTECEK ENZİM ÜRETİRSE...

  Hastalara tedavi için düzenli olarak mukopolisakaridleri parçalayacak enzim verilmesi gerekiyor.

  Madeux üzerinde denenen yeni tedavi ise, onun DNA'sındaki bozukluğun düzeltilmesini ve enzim üretmeye başlayabilmesini hedefliyor.

  Bunun için Pazartesi günü Oakland'daki Benioff Çocuk Hastanesi'ne yatan Madeux'a damardan bunu sağlayacağı düşünülen karışım zerkedildi.

  Gen bozukluğu tedavisi ilk kez insan üzerinde denendi #3

  KARACİĞERİNE ULAŞTIĞINDA AKTİF OLACAK

  Tedavide kullanılan ilaç molekülleri kesebilen iki makas içeriyor. Çinko parmak nükleazı diye tercüme edilebilecek bu ilaç, DNA'yı iki belirli yerden kesebiliyor.

  Bu da istenen özellikleri içeren yeni bir DNA parçasının buraya girebilmesine yani hastanın genetik yapısına monte edilmesine imkan veriyor.

  Gen düzeltme tedavisi öyle tasarlanmış ki, ancak Madeux'un karaciğer hücrelerine ulaştığı zaman aktif hale gelecek.

  FARELER ÜZERİNDE BAŞARILI OLMUŞTU

  Deneye katılan doktorlardan Chester Whitley, BBC'ye "Fareler üzerinde olduğu kadar insanda da başarılı olursa, müthiş sonuçlar doğuracak. Ben, gen tedavisi konusunda güvenli ve etkili bir yöntem geliştirdiğimiz konusunda iyimserim." diye konuştu.

  Doktor Whitley'in ümidi, başarılı olduğu takdirde gen düzeltme tedavisini doğumdan hemen sonra yapmak, çünkü tedavi görmeyen bir bebeğin yılda 20 IQ puanı kaybettiğini söylüyor.

  Gen düzeltme daha önce laboratuvar ortamında, insanlardan alınan hücreler üzerinde denendi. Hücrelerdeki DNA'da düzeltmeler yapılarak vücuda geri yerleştirildi.

  Bu uygulama örneğin kemik iliği gibi, yalnızca vücuttan bir süre çıkarılıp sonra geri konulabilen dokular için geçerli.

  Ne var ki, bu yöntemi karaciğer, kalp, ya da beyin gibi organlar için uygulamak imkansız. İşte doktorlar bu güçlüğü aşmak için, hastanın vücudundaki hücrelere müdahale etmenin yolunu arıyor.

  GÜVENLİ GÖRÜLÜRSE 9 HASTADA DAHA DENENECEK

  Dolayısıyla Madeux üzerindeki deney, bu tedavi yönteminin güvenli olup olmadığını denemek için yapılıyor ve kabul gören bir tedavi haline gelebilmesi için daha epey çalışma yapılması gerekecek.

  Şu ana kadar ilacın, Madeux üzerinde olumsuz bir yan etkisi görülmedi ve herşey yolunda giderse deney 9 hasta ile daha devam edecek.

  Tedaviyi geliştiren Sangamo Therapeutics'den Doktor Sandy Macrae, "Genetik tıpta yeni bir cephe açılışına tanık oluyoruz." diyor.

  Aynı teknolojinin, güvenli olup olmadığı yönünden, hemofili B ve Hurler sendromuna yol açan gen bozuklukları üzerinde de denenmesi planlanıyor.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir