K2 vitamini Parkinson hastalarına umut olabilir

K2 vitamini Parkinson hastalarına umut olabilir

ABD'nin Northern Illinois Üniversitesi'nden bilim adamları, meyve sinekleri üzerinde yaptıkları araştırmanın Parkinson hastalığının tedavisine ışık tutabileceğini belirtti.

Bilim adamları 2 haftada bir yumurtlayabilen dişi meyve sineklerinin genlerini değiştirerek bazı genler ve proteinlerin rolünü inceledi.

Patrik Verstreken ve ekibi, genetik değişikler yardımıyla PINK1 veya Parkin genlerinde mutasyon olan sinekler elde etti.

PINK1 veya Parkin genlerinde mutasyon olan sineklerin, hücre içinde uçmak için gerekli enerjiye sahip olmaması nedeniyle uçma yetisini kaybettiği görüldü.

Ayrıca bu sineklerin, hücrenin en önemli enerji üreticisi olan mitokondrilerinin Parkinson hastalarındaki gibi hasarlı olduğu belirlendi.

UMUT OLABİLİR

Enerji üretiminde önemli rol oynayan K2 vitamini verilen sineklerin uçma yetisini yeniden kazandığını vurgulayan bilim adamları, konuyla ilgili başka araştırmaların yapılması gerektiğini, ancak bu sonuçların Parkinson tedavisinde K2 vitamininin umut olabileceğini gösterdiğini belirtti.

Araştırma, Science dergisinin internet sitesinde yayımlandı