Euro
10.7467
0.69%
Dolar
9.2611
0.91%
Altın
526.09
-0.78%
Borsa
1.41
-0.16%
Bitcoin
568.870
8.01%
16ºC
İstanbul
Yağmur 16 C

  Kan nakli için 2 bin 520 doktora eğitim verilecek

  Kanın kalitesini, güvenliği ve etkinliğini artırmak amacıyla hayata geçirilen proje kapsamında 2 bin 520 uzman doktor, hasta kan yönetimiyle ilgili eğitim alacak.
  • AA
  • 14.06.2019 - 17:48
  • Güncelleme : 14.06.2019 - 17:48
  Kan nakli için 2 bin 520 doktora eğitim verilecek

  Türkiye'de Kan Transfüzyon Yönetim Sisteminin Geliştirilmesi için Teknik Yardım Projesi açılış toplantısı yapıldı.

  Kanın kalitesini, güvenliğini ve etkinliğini artırmanın amaçlandığı proje sonucunda, Ulusal Hasta Kan Yönetimi Strateji ve Eylem Planı hazırlanacak.

  KAN NAKLİNİN YAN ETKİLERİNİ AZALTMAK AMAÇLANIYOR

  Kan nakliyle gelişebilen reaksiyonlar ve olumsuz etkilerin azaltılmasının hedeflendiği proje çerçevesinde, kanı en çok kullanan farklı branşlardaki 2 bin 520 uzman doktora hasta kan yönetimiyle ilgili eğitimler verilecek. Öte yandan Sağlık Bakanlığı'nın kan birimlerini denetleme kapasitesi, yeni bir denetleme rehberi hazırlanarak güçlendirilecek.

  "KAN TRANSFÜZYONU KONUSUNDA DA DÜZENLEMELER YAPIYORUZ"

  Açılış toplantısında konuşan Sağlık Bakan Yardımcısı Muhammet Güven, Bakanlığın birinci, ikinci ve üçüncü basamak sağlık hizmetlerinin sunumu, koruyucu sağlık hizmetleri, üst otorite olarak düzenleyici, denetleyici ve kurallar koyucu olmak üzere birden fazla fonksiyonu olduğunu ifade etti. Bu kapsamda Bakanlığın çok sayıda çalışma yürüttüğünü anlatan Güven, kan transfüzyon konusunda düzenlemeler yaptıklarını belirtti. Güven, geçmiş yıllarda çok sayıda transfüzyon denemeleri yapıldığını, bir kısmının başarılı olduğunu, bir kısmının da o dönemlerde kan gruplarının, doku uyumlarının bilinememesi veya enfeksiyonlarla ilgili bilgilenme olmamasından dolayı kayıplarla sonuçlandığını ifade etti.

  "KAN ÜRÜNLERİNİN YERİNDE KULLANILMASI BÜYÜK ÖNEM TAŞIMAKTA"

  Son 100 yılda transfüzyon konusunda çok büyük bir yol kat edildiğini aktaran Güven, "2008 yılında çıkarılan "Kan ve Kan Ürünleri Yönetmeliği"ne göre ülkemizdeki kan birimlerinin yeniden yapılandırılması sağlandı. Özellikle Kızılayın kan tedarikinin dünyadaki modern örneklerde olduğu gibi tek elden yönetiminin sağlanması amacıyla çalışmalar gerçekleştirildi." dedi.

  Kan nakli için 2 bin 520 doktora eğitim verilecek #1

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir