Euro
10.9817
-1.4%
Dolar
9.4465
-1.44%
Altın
546.79
-1.82%
Borsa
1.508
1.03%
Bitcoin
594.894
-2.32%
15ºC
İstanbul
Güneşli 15 C

  Ramazan sofralarının gözdesi: Hurmanın faydaları nelerdir?

  Ramazan ayı denilince akla gelen ilk lezzetlerden hurma, başta sodyum, potasyum, magnezyum ve kalsiyum olmak üzere birçok mineral sayesinde sağlığa oldukça faydalı.. Peki hurmanın faydaları nelerdir?
  • Haber Merkezi
  • 12.04.2021 - 17:26
  Ramazan sofralarının gözdesi: Hurmanın faydaları nelerdir?

  Hurma, Ramazan sofralarının vazgeçilmez iftariyelikleri arasında yer alıyor.

  Orucun hurmayla açılması, boşalan karbonhidrat depolarının hızla yenilenmesine, gün içinde en çok arzulanan besin olan tatlı isteğinin baskılanmasına ve böylelikle iştah kontrolünün sağlanmasına yardımcı olabiliyor.

  Birçok faydalı vitamin ve mineralleri içeriğinde barındıran hurma, hem lezzetiyle hem besin değerleriyle uzmanlar tarafından öneriliyor.

  Peki hurmanın faydaları nelerdir? İşte hurma yemeniz için sıralayabileceğimiz nedenler..

  RAMAZANIN GÖZDESİ: HURMANIN FAYDALARI

  Hurma potasyum, fosfor, magnezyum, kalsiyum, sodyum, demir, çinko, bakır ve selenyum gibi birçok mineralin yanı sıra, B1, B2, niacin, B6 gibi B grubu vitaminler, A ve C vitamini ile antioksidan özellikteki fenolik bileşikler ve karotenoitler bakımından da yine zengin bir besindir.

  Ramazan sofralarının gözdesi: Hurmanın faydaları nelerdir? #1

  TATLI YERİNE HURMA

  Tatlı isteğinin en yoğun hissedildiği saatlerde yüksek kalori ve şeker içeren besinler yerine hurma tüketmek kilo ve kan şekeri kontrolüne yardım ederken, günlük vitamin, mineral ve lif gereksinimlerinin karşılanmasına katkı sağlıyor.

  Hurmanın içerdiği diyet lifleri mide boşalmasını geciktirerek tokluk hissinin de uzamasına yardımcı oluyor. Bu nedenle şayet iftar ve sonrasında tüketmediyseniz hurmaya sahurda da yer verebilirsiniz.

  TOKLUK HİSSİ VERİYOR

  Hurma, başta pektin olmak üzere çözünür diyet lifleri bakımından zengin bir meyvedir.

  Çözünür diyet lifleri su çekici özellikleri sayesinde mide içeriğinin akışkanlığını artırarak mide boşalmasını geciktirir, doygunluk hissi sağlar.

  Ramazan sofralarının gözdesi: Hurmanın faydaları nelerdir? #2

  BAĞIŞIKLIK DOSTU

  Yapılan araştırmalar, hurmanın bağışıklık sistemini uyarıcı etkilere sahip olabileceğini ortaya koyuyor. Hurmanın bu etkisi; bir polisakkarit olan beta glukan içeriğiyle ilişkilendirilmiş.

  Buna ek olarak hurmanın bileşiminde yer alan fenolik bileşikler, karotenoitler ve vitaminlerin de gerek antimikrobiyal etkileri gerekse antioksidan özellikleri sayesinde bağışıklık sisteminin desteklenmesinde rol oynadığı düşünülüyor.

  SİNDİRİME YARDIMCI

  Ramazan'da besin ve su tüketiminin azalmasıyla sıkça karşılaşılan kabızlık problemini önlemek için hurmanın zengin lif içeriğinden faydalanabilirsiniz.

  Ramazan sofralarının gözdesi: Hurmanın faydaları nelerdir? #3

  KALP SAĞLIĞI İÇİN

  Hurma, vücuttaki sıvı ve elektrolit dengesinin korunmasından sorumlu esansiyel bir mineral olan potasyumun mükemmel bir kaynağı olarak biliniyor. Potasyum sinirsel iletimin sağlanması, nabız ve kan basıncının kontrol edilmesinde görev alıyor.

  Araştırmalar, potasyum bakımından zengin diyetin kan basıncının düşürülmesine yardımcı olarak kalp-damar sağlığının korunmasına ve inme riskinin azaltılmasına yardımcı olduğunu ortaya koyuyor.

  GÖZ HASTALIKLARINA KARŞI

  Hurma yaşa bağlı göz hastalıklarının gelişimine karşı koruyucu bileşenler içeriyor. Zeaksantin ve lutein bitkilere sarı-turuncu rengini veren pigmentlerdir. Bu iki bileşik göz dokusunda yer alan karotenoitler olup, antioksidan özelliğe sahip.

  Bu nedenle zeaksantin ve luteinin yaşlı bireylerde katarakt ve makular dejenerasyon gelişiminin önlenmesinde yararlı olabileceği düşünülüyor.

  GÜÇLÜ KEMİKLER İÇİN

  Kalsiyum ve fosfor kemik sağlığının korunması için bir arada çalışan ve birlikte alındıklarında emilimleri artan iki mineraldir.

  Başta fosfor olmak üzere kalsiyum, magnezyum, çinko gibi mineralleri bünyesinde bir arada bulunduran hurmaya günlük beslenmede yer verilmesi, kemik sağlığının korunmasında önemli yere sahip bu besin öğelerinin karşılanmasına katkı sağlıyor

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir