Petrol
83.91
-1.68%
Euro
19.4066
-0.04%
Dolar
18.6336
0.02%
Altın
1.051
-0.01%
Borsa
4874
0.33%
Bitcoin
315.307
-0.40%
7ºC
İstanbul
Çok bulutlu 7 C

  Bayramda 6 milyar liralık tatil yapılacak

  Yarından itibaren ciddi bir seyahat hareketi başlayacak.
  • AA
  • 30.05.2019 - 15:28
  • Güncelleme : 30.05.2019 - 15:28
  Bayramda 6 milyar liralık tatil yapılacak

  TÜRSAB Yönetim Kurulu Başkanı Firuz Bağlıkaya, "Bayram tatilinde 6 milyar TL'nin üzerinde, yani yaklaşık 1 milyar dolar, ekonomik hareket bekleniyor. Kişi sayısı olarak bakıldığında akraba ziyaretleri de dahil 7-8 milyon kişi seyahat edecek." dedi.

  BU SENE YABANCI TURİST SAYISINDA REKOR YAŞANACAK

  TÜRSAB Yönetim Kurulu Başkanı Firuz Bağlıkaya, bu yıl turizm sektörünün çok iyi gittiğini belirterek, yabancı turist açısından verimli bir sezona başlandığını, tahmin edildiği gibi bu yılın rekorla bitirileceğini kaydetti.

  Bayramda 6 milyar liralık tatil yapılacak #1

  YAKLAŞIK 1 MİLYAR DOLARLIK EKONOMİK HAREKET YAŞANACAK

  İç turizm hareketinin bayram vesilesiyle ciddi bir ivme kazandığını ifade eden Bağlıkaya, şunları kaydetti: 

  "Okul tatilleri, bayramlar da dikkate alındığında iç turizmde ciddi bir artış bekliyoruz. Turizmciler nisan ayının ortasından bu yana hazırlıklarını tamamladı ve müşterilerini bekliyor. Ülkemizde bayram tatili seyahatlerinde eş, dost, akraba ziyaretleri de önem kazanıyor. Ülkemizin önemli bir kısmı seyahat edecek gibi gözüküyor. Uçak, tren ve otobüs dolulukları ve özele araç trafiğinden de bunu gözlemlemek mümkün. Yarından itibaren ciddi bir seyahat hareketi başlayacak. Bayram tatilinin ekonomisi olarak bakıldığında 6 milyar TL'nin üzerinde, yani yaklaşık 1 milyar dolar, ekonomik hareket bekleniyor. Kişi sayısı
  olarak bakıldığında akraba ziyaretleri de dahil 7-8 milyon kişi seyahat edecek."

  Bayramda 6 milyar liralık tatil yapılacak #2

  Bağlıkaya; deniz, kum, güneş tatiline gidenlerin Antalya, Bodrum, Marmaris, Side, Çeşme bölgesini tercih ettiğini, bunun dışında kültür turlarının da yoğun ilgi gördüğünü, Karadeniz, Güneydoğu Anadolu ve Kapadokya turlarına ciddi ilginin bulunduğunu aktararak, bu bölgelerde de otel doluluklarının oldukça yüksek olduğunu söyledi. 

  Yurt dışı turlarda yakın destinasyonların daha çok tercih edildiğini belirten Bağlıkaya, "Dövizle ilgili algı atlatılmış olarak gözüküyor. Bu bayram da yurt dışı tur satışlarında artış oldu. Paris, Prag, Budapeşte ve Balkan turları ilgi görüyor. İç turlarda geçen senenin çok daha üzerinde bir hareket var." dedi.


  Görüş Bildir