Petrol
84.38
1.83%
Euro
17.8706
0.77%
Dolar
18.479
0.02%
Altın
974.55
1.20%
Borsa
3281
0.64%
Bitcoin
375.124
6.57%
21ºC
İstanbul
Çok bulutlu 21 C
  Dünyanın en marjinal kumsalları

  Dünyanın en marjinal kumsalları

  Bazı plajlar gerçekten çok tuhaf. Beyaz, pembe, yeşil, siyah kumsallar, deniz kabuklarından oluşan kumlar, yumurtaya benzeyen kayaların olduğu plajlar bunlardan sadece birkaçı.
  • Özel Haber
  • 26.04.2018 - 09:48

  Aybüke SENGİR / aybuke.sengir@ensonhaber.com

  Bazı sahillerimiz insan eliyle meydana gelmişken, diğerleri doğanın bir mucizesi adeta. Hatta bazı kumsalların sırrı çözülebilmiş değil. Malum yaza yavaş yavaş merhaba demeye hazırlanıyoruz. Bu sıra dışı kumsallarda güneşlenmeye ne dersiniz?

  YEŞİL KUMLAR

  Hawaii’de bulunan yeşil kumsal, bölgedeki yeşil kristaller sayesinde bu rengi alıyor. Papakolea sahili çimen yeşili kumlarıyla dikkat çekiyor. Denizaltı volkanlarından meydana gelen, magnezyum ve demir içeren olivin kristalinden oluşan Yeşil Kum Sahili Kourou, görenleri hayrete düşüren plajlardan bir diğeri. Bu sahil Fransız Guyanası’nda bulunuyor.

  Dünyanın en marjinal kumsalları #1

  PEMBE KUM SAHİLLERİ

  Pamuk şekeri görünümlü bu kumlar, mercan parçaları ve foraminifera adı verilen deniz canlılarının kabuk kalıntılarından oluşuyor.sahildir. Bu minik deniz kabukluları pembe renkleri ile diğerlerinden ayrılıyor. Bahamalar’ın Pembe Kum Sahili’nde biriken bu kalıntılar harika gözüküyor.

  Dünyanın en marjinal kumsalları #2

  KIRMIZI KUMSAL

  İspanya’daki Galapagos Adaları’nda görünün kırmızı sahil, denizin volkanik kayaları aşındırmasıyla oluştu. Bu kayalar demir bakımından zengin olduğu için kırmızı bir rengini aldılar. Yunanistan’ın onlarca adasından biri olan Santorini jeolojik yapısıyla göz kamaştırıyor. Akrotiri kasabası yakınlarındaki kırmızı kayalıklar ve dibinde bulunan sahil de bunlardan biri.

  Dünyanın en marjinal kumsalları #3

  TURUNCU KUMSAL

  Malta Adası’nın en görkemli sahillerinden birine sahip Ramla Koyu’nun adı kırmızı sahil anlamına gelse de kumun rengi turuncuya daha yakın. Bu rengin sebebi de kumdaki demir oranının yüksek olması.

  Dünyanın en marjinal kumsalları #4

  BEYAZ KUMSALLAR

  Aslında pek çok ülkede beyaz plajlara rastlamak mümkün. Ancak içlerinde en görkemli gözükeni Avustralya’da bulunan Hyams Kumsalı. Hatta Guinness Rekorlar Kitabı’na dünyanın en beyaz kumsalı olarak adını yazdırmayı başardı.

  Dünyanın en marjinal kumsalları #5

  SİYAH KUMSALLAR

  Hawaii’de bulunan Punalu Kumsalı siyah kumlarıyla her yıl binlerce turisti bölgeye çekiyor. Çok tuhaftır ki siyah kumlara sahip bir çok plaj bulunuyor. Siyah kumlu plajlar genellikle volkanik bölgelerde oluşurlar, bu nedenle en iyi siyah kumlu plajların bazıları Hawaii ve İzlanda’da bulunur. Portekiz’den İtalya’ya kadar, bazı yerlerde siyah kuma rastlamanız mümkün ama İzlanda’daki kum başka bir gezegende gibi hissettiriyor.

  Dünyanın en marjinal kumsalları #6

  Dünyanın en marjinal kumsalları #7

  MOR KUMSALLAR

  ABD’de bulunan Kaliforniya’daki Pfeiffer Kumsalı’ndaki kum, mor rengiyle inanılmaz bir atmosfere sahip. Pfeiffer Sahilinde menekşe rengiyle akşamüstünü geçirip, orada fotoğraf çekmek harika bir seçenek olacak.

  Dünyanın en marjinal kumsalları #8


  Görüş Bildir