Euro
10.3678
0.48%
Dolar
8.8657
0.55%
Altın
497.25
0.21%
Borsa
1.386
-0.41%
Bitcoin
370.616
-4.49%
20ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 20 C

  10 yıl öncesi akımının arkasında algoritma var iddiası

  Sosyal paylaşım sitesi Facebook'ta geçen haftadan bu yana yayılan 10 yıllık değişim hareketi (10 Years Challenge), tartışmalara neden oluyor.
  • Haber Merkezi
  • 18.01.2019 - 09:30
  10 yıl öncesi akımının arkasında algoritma var iddiası

  CBS News'in haberine göre, yapay zeka konusuyla ilgilenen uzmanlar, kişilerin sosyal medyada 10 yıl öncesi ve sonrası fotoğraflarını karşılaştırmalı paylaştığı hareketin, "yüz tanıma algoritmaları geliştirme amacı taşıyor olabileceği"ni savundu.

  YAPAY ZEKA İÇİN HARİKA FIRSAT

  New York Üniversitesi Stern İşletme Fakültesi'nde görevli Prof. Dr. Amy Webb, hareketin, yapay zekanın öğrenmesi için harika bir fırsat olduğunu, Facebook'un sistemlerinin, kullanıcıların görüntülerinde küçük değişimleri daha iyi tanıyacak şekilde geliştirilmesine imkan sağladığını kaydetti.

  10 yıl öncesi akımının arkasında algoritma var iddiası #1

  İNSANLARIN YILLAR İÇİNDEKİ DEĞİŞİMİNİ YAKALAMAYA ÇALIŞAN BİR TEKNOLOJİ

  Teknoloji haberleri sitesi Wired'ın yazarlarından Kate O'Neill de hareketin, "zararsız bir eğlence olmadığını" öne süren bir makale kaleme aldı.

  O'Neill, 10 yıl öncesi ve sonrasını yan yana gösteren fotoğrafların, insanların yıllar içindeki değişimini yakalamaya çalışan bir teknoloji için çok kullanışlı olduğunu vurguladı.

  FACEBOOK: BİZİMLE ALAKASI YOK

  Tartışma üzerine Facebook da hareketle ilgisi olmadığını bildiren bir açıklama yayınladı.

  Açıklamada, "kullanıcıların başlattığı hareketin kendiliğinden yayıldığı ve şirketin bundan çıkar sağlamadığı" ifadesi yer aldı.

  MİLYONLARCA KİŞİ 10 YIL ÖNCESİNİ PAYLAŞIYOR

  Facebook'un yanı sıra Instagram ve Twitter'da geçen hafta başlayan harekete milyonlarca kişi, 10 yıl önce ve sonra çekilmiş fotoğraflarını yan yana paylaşarak katılım gösterdi.

  Facebook, kullanıcılarını ve birlikte fotoğraf çektirdikleri kişileri tanımak için yıllardır yüz tanıma programı kullanıyor.

  Günün önemli gelişmeleri VİDEO

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir