Euro
10.0624
-0.06%
Dolar
8.4658
0.12%
Altın
497.67
0.1%
Borsa
1.392
0%
Bitcoin
334.189
-1.71%
24ºC
İstanbul
Güneşli 24 C

  Apple'ın logosunun ters durmasının sırrı ortaya çıktı

  Apple'ın laptolarda ters duran logusunun sırrı yıllar sonra ortaya çıktı.
  • 26.05.2012 - 11:07
  Apple'ın logosunun ters durmasının sırrı ortaya çıktı

  Apple ın logosunun ters durmasının sırrı ortaya çıktı #1

  Apple'ın laptoplarındaki logonun bir zamanlar ters durmasının sırrı ortaya çıktı.

  Apple'da Steve Jobs döneminde 9 sene çalışan Joe Moreno, Jobs'u uzun süre rahatsız eden bir sorunu gün yüzüne çıkardı.

  YILLAR SONRA ORTAYA ÇIKAN SIR

  Apple ın logosunun ters durmasının sırrı ortaya çıktı #2Moreno, yaklaşık 10 yıl önce Apple laptop'larının arkasında bulunan Apple logosu hakkında görüşmeler yaptıklarını söylüyor. Yukarıdaki resimdeki Sex and the City sahnesinde de göründüğü gibi Apple logosu, laptop'un kapağı açıldığında ters duruyor. Apple'ın "Can we talk" adında her çalışanın bir soru sorabildiği bir sistemi bulunuyor. Moreno ve arkadaşları bu kapsamda Apple logosunun kapak açıldığında neden ters durduğunu sormuş.

  Apple tasarım grubu ise, şirketin insan iletişim sorunlarını çok ciddiye aldığını ve logonun bu şekilde yerleştirilmesinin, kapak kapandığında kullanıcıya ters görünmemesi için yapıldığını söylemiş. Çünkü tasarım grubu, aksi halde kullanıcıların laptop'u yanlış taraftan açmaya çalıştıklarını tespit etmiş.

  Steve Jobs da laptop'a bakanlardan çok kullanıcıyı tatmin etmeye önem vermesiyle biliniyor. İşte bu yüzden, logo yıllarca ters kalmış.

  Ancak Jobs, yıllar sonra fikrini değiştirmiş. Zira laptop'u yanlış taraftan açmaya çalışmanın sadece birkaç saniyede düzeltilebilecek bir sorun olduğuna karar vermiş.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir