Euro
9.6607
-0.38%
Dolar
8.0784
-0.34%
Altın
452.91
-0.44%
Borsa
1.404
1.83%
Bitcoin
522.255
2.24%
19ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 19 C
  Doğu Anadolu'ya ücretsiz kablosuz internet geliyor

  Doğu Anadolu'ya ücretsiz kablosuz internet geliyor

  Doğu Anadolu Projesi Eylem Planı ile, bölge illere ücretsiz kablosuz internet erişim noktaları kurulacak.
  • AA
  • 29.04.2015 - 12:29

  intetnet

  Kalkınma Bakanlığı'nca hazırlanan DAP Eylem Planı verilerinden derlenen bilgilere göre, Doğu Anadolu bölgesinin iletişim ve haberleşme altyapısı güçlendirilecek.

  Elektronik haberleşme altyapısı olmayan yerleşim yerlerine altyapı kurulması çalışmaları devam edecek.

  MOBİL HABERLEŞME ALTYAPISI KURULACAK

  Plan kapsamında gelecek yılın sonuna kadar da bölgede GSM altyapısı olmayan yerleşim yerlerine mobil haberleşme altyapısının kurulması planlanıyor.

  ÜCRETSİZ Wİ-Fİ NOKTALARI

  İnternet kullanım oranlarının çeşitli nedenlerden dolayı düşük olduğu bölgede, yerel yönetimlerin belirleyeceği yoğunluğun yüksek olduğu meydan, park, kültür merkezi, müze ve diğer noktalarda ücretsiz Wi-Fi noktaları kurulacak. Bu noktaların yatırım ve işletme maliyetleri de yerel yönetimlerce karşılanacak.

  MEKANLAR ÇOĞALACAK

  Planla, bölgedeki bireylerin bilgi iletişim teknolojilerine erişim imkanlarının artırılmasına yönelik hizmet veren mekanlar da yaygınlaştırılıp daha işlevsel hale getirilecek. Bu kapsamda, faal durumda olan Kamu İnternet Erişim Merkezleri'nden de hizmet sunumuna devam edilecek.

  Bu merkezlerden, yerel yönetimler altında faaliyet gösterenler ve yeni kurulacak olanlar, Kamu Bilişim Merkezleri (KBM) olarak yapılandırılacak ve söz konusu merkezlerin işletilmeleri yerel yönetimlerce yapılacak.

  FİBER TEKNOLOJİ YAYGINLAŞACAK

  Eylem Planı ile genişbant internet altyapısının yaygın olarak kullanıldığı teknoloji geliştirme bölgeleri (TGB) ve Organize Sanayi Bölgeleri (OSB) için yüksek hız ve kalitede internet erişim imkanı sunan fiber teknoloji altyapısının yaygınlaştırılması sağlanacak.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir