Petrol
85.45
3.13%
Euro
17.7805
0.26%
Dolar
18.4844
0.05%
Altın
972.59
1.00%
Borsa
329
0.91%
Bitcoin
375.682
5.63%
22ºC
İstanbul
Çok bulutlu 22 C

  Dünyanın en tehlikeli virüsü tespit edildi

  Bilgisayar güvenliği şirketi Symantec, tüm zamanların en gelişmiş bilgisayar virüsünü tespit ettiklerini duyurdu.
  • 25.11.2014 - 09:57
  Dünyanın en tehlikeli virüsü tespit edildi

  Dünyanın en tehlikeli virüsü tespit edildi #1

  Regin adı verilen yeni casus virüsün, büyük ihtimalle bir devlet tarafından yaratıldığı ve altı yıl boyunca dünya genelinde belirlenen hedeflere karşı kullanıldığı bildirildi.

  EKRAN GÖRÜNTÜSÜNÜ ALIP ŞİFRELERİ ÇALABİLİYOR

  Virüs bilgisayara yerleştirildiğinde, ekran görüntüsünü çekebiliyor, şifreleri çalabiliyor ve silinen dosyaları yeniden yükleyebiliyor. Uzmanlar casus virüsün en çok Rusya, Suudi Arabistan ve İrlanda'daki devlet kurumlarını, şirketleri ve bireyleri hedef aldığını söyledi.

  SİBER CASUSLUK FAALİYETLERİ İÇİN ÜRETİLMİŞ

  Araştırmacılar, virüsün gelişmiş bir yazılıma sahip olmasının, bir ulus devlet tarafından siber casusluk faaliyetlerinde kullanılma amacıyla üretildiğine işaret ettiğini belirtti. Araştırmacılara göre bu virüsü geliştirmek, yıllar olmasa bile aylar sürdü ve yaratıcıları virüsün izinin kaybettirilmesi için ellerinden geleni yaptı.

  VİRÜS BİLGİ TOPLAMA AMACINDA

  Symantec'te güvenlik stratejisi uzmanı Sian John, "Beceri ve uzmanlık seviyesi ile gelişim sürecine bakılırsa, Batılı bir kuruluş tarafından yaratılmış gibi görünüyor" dedi. Symantec şirketi casus virüsü, ABD ve İsrail tarafından İran 'ın nükleer programını hedef alması için geliştirdiğine inanılan Struxnet ile karşılaştırdı. Fakat Struxnet bilgisayar donanmasına ve malzemeye zarar vermeye yönelik tasarlanırken, Regin'in ise bilgi toplama amacında olduğu görülüyor.


  Görüş Bildir