Petrol
77.92
0.97%
Euro
19.5756
-0.06%
Dolar
18.6426
0.05%
Altın
1.068
-0.19%
Borsa
4780
-0.97%
Bitcoin
317.884
-0.06%
11ºC
İstanbul
Güneşli 11 C
  Fransa beş siteyi mahkeme kararı olmaksızın kapattı

  Fransa beş siteyi mahkeme kararı olmaksızın kapattı

  Fransa'da terörü savunan yüzlerce sitenin temizlenmesi hamlesinin ilk aşaması başladı. İçişleri, elindeki yetkileri beş site için kullandı.
  • 17.03.2015 - 12:37

  fransa

  Fransa'da hükümete, "terör eylemi" planladıkları veya bu tür faaliyetleri savundukları düşünülen ya da uygunsuz çocuk resimleri yayan siteleri mahkeme kararı olmaksızın kapatma yetkisi verildi.

  Fransa İçişleri Bakanlığı elindeki yeni yetkileri kullanarak dün, "terörü" desteklediğini belirttiği beş internet sitesini mahkeme kararı olmaksızın kapattı. İnternet hizmeti sağlayıcılarına kararı uygulamaları için 24 saat tanındı.

  YÜZLERCE SİTE TEMİZLENECEK

  İçişleri Bakanlığı yetkilileri video veya bildirilerle "terörü savunan" yüzlerce sitenin temizlenmesi hamlesinin henüz ilk aşamalarında olduklarını ifade ediyor.

  Söz konusu yetkiler geçen yıl Fransa Farlamentosu tarafından onaylanan önlemler arasında yer alıyor. İnternet siteleri ilk kez mahkeme sürecinden geçilmeden kapatılıyor.

  KAPATILAN SİTELERE KIRMIZI EL

  Kapatılan sitelere girenler İçişleri Bakanlığı'nın sayfasına yönlendirilecek ve karşılarına büyük bir kırmızı el görüntüsü çıkacak.

  Ocak ayında Fransız mizah dergisi Charlie Hebdo'ya düzenlenen saldırı ardından, Fransa'nın da dahil olduğu 11 Avrupa ülkesinin İçişleri Bakanları, yayımladıkları ortak bildiride internetin giderek artan ölçüde nefret ve şiddeti alevlendirmek için kullanılmasından duydukları kaygıyı dile getirmişti.

  Avrupalı bakanlar internetin özgür bir ifade ortamı olarak kalacağını ama bu şekilde suistimal edilmesinin de engelleneceğini bildirmişlerdi.

  Anti Siyonist karikatürler yüzünden tutuklandı

  Fransa beş siteyi mahkeme kararı olmaksızın kapattı #2


  Görüş Bildir