Euro
11.0797
0%
Dolar
9.5252
0.26%
Altın
546.9
0.31%
Borsa
1.455
1.58%
Bitcoin
594.524
-1.18%
13ºC
İstanbul
Açık 13 C

  Google, şarkı sözlerini çalmakla suçlandı

  Dünyanın en büyük online şarkı sözü ve müzik bilgisi koleksiyonu arşivlerinden Genius, Google'ı şarkı sözlerini kopyalamakla suçladı.
  • REUTERS
  • 17.06.2019 - 18:23
  Google, şarkı sözlerini çalmakla suçlandı

  Son yıllarda Google, kullanıcıların arama çubuğuna bir şarkı ismi yazdığında, karşılarına o şarkının sözlerinin yazılı olduğu özel bir kutu arama sonucunu sunuyordu.

  'GOOGLE KOPYALIYOR' İDDİASI

  Kendi platformundaki şarkı sözlerinin Google tarafından kopyalanarak, bu özel kutularla arama sonuçlarında gösterildiğini ileri süren Genius platformu, The Wall Street Journal’da yer alan habere göre, bu yöntemle Google’ın kendilerinden haksız bir şekilde trafik çaldığını iddia etti.

  100'DEN FAZLA KANIT GÖSTERİLDİ

  Bu konuda Google’a 100’den fazla kanıt gösterdiklerini duyuran Genius’ın stratejisinden sorumlu sözcüsü Ben Gross da “Bu ciddi bir sorun ve Google’ın bunu ele alması gerekiyor.” dedi. Google’den bir yetkili ise farklı kaynaklardan gelen bu arama sonuçlarındaki içerikleri, kendilerine veri sağlayan iş ortaklarından edindiklerini belirtti.

  Google, şarkı sözlerini çalmakla suçlandı #1

  GENİUS KOPYALAMAYI TESPİT EDEBİLİYOR

  2009 yılında kurulan ve aylık 100 milyonun üzerinde kullanıcıya hizmet veren Genius, bir süredir kendi şarkı sözlerinin kopyalanıp, kopyalanmadığını belirlemek için bir yöntem kullanıyordu. Bir çeşit filigranla özel bir işareti şarkı sözlerinin başına ve sonuna koyan site, bu yöntemle kopyalanan şarkı sözlerini tespit edebiliyordu.

  ŞİFRE YÖNTEMİYLE ÇÖZÜM

  Genius’ın bu yönteminde, içeriklerin gerçekten kopyalanıp kopyalanmadığını anlamak için şarkı sözlerinde çevrildiğinde "Red Handed" (Kırmızı elli) kelimesine denk gelecek şekilde mors koduyla şifrelenmiş kesme işaretleri kullandığı ifade edildi.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir