Euro
15.3598
-1.07%
Dolar
13.5625
-0.79%
Altın
775.2
-0.46%
Borsa
1.81
0%
Bitcoin
757.437
4.18%
5ºC
İstanbul
Çok bulutlu 5 C

  İran'da mobil uygulama üzerinden geçici nikah

  İran'da mobil mesajlaşma uygulamasında kurulan gruplar üzerinden belli bir ücret karşılığında geçici nikah yapılıyor.
  • AA
  • 13.07.2016 - 12:38
  İran'da mobil uygulama üzerinden geçici nikah

  iran

  Telegram adlı mobil mesajlaşma uygulamasında kurulan gruplar üzerinden geçici nikah (muta nikahı) yapılıyor.  İran'da reformistlere yakınlığıyla bilinen İbtikar gazetesinin haberine göre, söz konusu gruplara üye olanlar, geçici nikah yapmak istediği kişiyi özelliklerine göre kategorilendirilen listeden seçiyor.

  1 SAATTEN 99 YILA KADAR NİKAH YAPILABİLİYOR

  Ardından seçilen kişiye "mihr" adı altında, grubun yöneticilerine de "danışman" hizmeti karşılığı belli bir ücret ödenerek 1 saatten 99 yıla kadar nikah yapılabiliyor.

  GEÇİCİ NİKAH İÇİN 180-1200 LİRA ÜCRET ÖDENİYOR

  Söz konusu grup üzerinden geçici nikah kıymak isteyen erkeklerin 2 milyon riyal (yaklaşık 180 TL) ila 15 milyon riyal (yaklaşık 1200 TL) ücret ödemesi gerekiyor. Gruba üye olan erkekler için yaş dahil hiçbir şart bulunmuyor. Geçici nikah kıymak isteyen kadınlar ise gruba üye olmak için kimlik bilgilerini ve özelliklerini belirten bir form doldurmak zorunda.

  İbtikar gazetesine konuşan bir kullanıcı "Kadınların onurunu korumak için kimlik bilgileri sadece merkezde saklı tutuluyor ve başka hiçbir yerde kayıt altına alınmıyor. Bunun yanı sıra grupta hiçbir kadının fotoğrafları da paylaşılmıyor." ifadelerini kullandı.

  7 BİN KİŞİYE ULAŞILDI

  Haberde, Telegram'daki grubun kurucusunun yaptıkları işi ülkedeki medeni kanuna uygun olarak nitelediği ve kısa süre önce oluşturulan grubun şimdiye kadar 7 bin kişiye ulaştığı da aktarıldı.

  Şiiliğin temel öğretilerinden olmakla birlikte Şiilerin bir kısmının tercih ettiği muta nikahı, kadın ve erkeğin belirli bir süre ve ücret (mihr) karşılığında anlaşarak başlattıkları bir evlilik çeşidi olarak İran'daki medeni kanuna göre yasal olarak uygulanıyor.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir