Petrol
95.78
-0.84%
Euro
18.1561
-0.57%
Dolar
18.0854
0.04%
Altın
1.016
-0.51%
Borsa
302
0.00%
Bitcoin
384.782
-9.62%
24ºC
İstanbul
Açık 24 C

  Jeff Bezos'un şirketi, NASA ve SpaceX anlaşmasına itiraz etti

  Jeff Bezos'un sahip olduğu Blue Origin, NASA'nın Ay'a gidecek astronotların iniş kapsülünün inşası için SpaceX ile yaptığı anlaşmaya itiraz ettiğini duyurdu.
  • AA & Ensonhaber
  • 28.04.2021 - 09:36
  • Güncelleme : 28.04.2021 - 11:53
  Jeff Bezos'un şirketi, NASA ve SpaceX anlaşmasına itiraz etti

  NASA, önümüzdeki yıllarda önce Ay'a daha sonra da Mars'a astronot göndermek istiyor. NASA'nın Artemis ismini verdiği bu projede, SpaceX başta olmak üzere Avrupa Uzay Ajansı ve Japonya Uzay Ajansı gibi kurumlar yer alıyor.

  NASA, Artemis'i uzun vadede Ay'da kalıcı yapılar için temel atmak, yerleşmek ve en sonunda Mars'a insan göndermek için bir adım olarak görüyor.

  AY'A İNİŞ İÇİN SPACEX İLE ANLAŞMIŞTI

  Ay'a gidecek 2 astronotu güvenli bir şekilde Ay yüzeyine indirecek aracın inşası için SpaceX şirketini seçtiğini duyuran NASA, iniş sistemi projesinin sözleşme tutarının ise 2,9 milyar dolar olduğu açıklamıştı.

  JEFF BEZOS'UN ŞİRKETİNDEN İTİRAZ

  Jeff Bezos'un sahip olduğu Blue Origin, NASA'nın Ay'a gidecek astronotların iniş kapsülünün inşası için SpaceX ile yaptığı anlaşmaya itiraz etti.

  Dünyanın en zengin iki insanı Bezos ile SpaceX CEO'su Elon Musk arasında uzun süredir devam eden rekabet yeniden kızışırken; Bezos'un şirketi Blue Origin, Hükümet Sorumluluk Ofisi'ne 50 sayfalık itiraz başvurusunda bulundu.

  nasa artemis

  Blue Origin'in Üst Yöneticisi Bob Smith, NASA'nın kararının hatalı değerlendirmeye dayandığını savundu.

  Blue Origin’in teklifinin avantajlarının yanlış değerlendirildiğini ve SpaceX'in teklifinin teknik zorluklarının küçümsendiğini belirten Smith, "NASA'nın bu tür hataları yapması gerçekten alışılmadık bir durum." değerlendirmesini yaptı.

  Şirketten yapılan açıklamada, NASA'nın Ay'a İnsanlı İniş Sistemi programı için kusurlu bir satın alma gerçekleştirdiği kaydedildi.

  "AY'A GİDİŞİ TEHLİKEYE ATTI"

  Açıklamada, söz konusu kararın rekabet fırsatlarını ortadan kaldırdığı, tedarik tabanını önemli ölçüde daralttığı ve ABD'nın Ay'a gidişini de tehlikeye attığı aktarıldı.

  ELON MUSK'TAN YANIT

  Blue Origin'in NASA ve SpaceX anlaşmasına itirazda bulunmasından sonra açıklama yapan Elon Musk, Blue Origin’in roketleriyle henüz başarılı bir yörünge uzay uçuşu gerçekleştiremediğini söyledi.

  jeff ebzos elon musk

  BEZOS VE MUSK DAHA ÖNCE DE KARŞI KARŞIYA GELMİŞTİ

  Öte yandan, milyarder iş insanları Elon Musk ve Jeff Bezos, uzay hakkında yaptığı tartışmalarla sık sık gündeme geliyor ve ikilinin iyi anlaşamadığı uzun bir zamandır biliniyor.

  Bezos, Tesla’nın  Mars'a insan gönderme hedefine ilişkin üstü kapalı eleştirilerinde bulunurken, Musk da Bezos'u birden fazla kez "taklitçi" olarak nitelendirdi.

  SpaceX ve Blue Origin ayrıca yetenekli çalışanlar, patentler, NASA sözleşmeleri ve fırlatma rampalarına erişim konusunda sürekli rekabet etti.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir