Dolar
7.9009
0.1724%
Euro
9.3593
0.2281%
Altın
1824.47
-0.6377%
Borsa
1314.25
0%
G. Altın
461.458
-0.8962%
Bitcoin
142836.02
-1.255%
6ºC
İstanbul
Açık 6 C
  Kan hücreleri uzaktan kontrol edilebilecek

  Kan hücreleri uzaktan kontrol edilebilecek

  Bilim insanları, optik lazer cımbız vasıtasıyla kan hücrelerini uzaktan yönetme yöntemi üzerinde çalıştı.
  • AA
  • 17.09.2019 - 02:43
  • Güncelleme : 17.09.2019 - 02:43

  Moskova Fizik Mühendisliği Enstitüsü’nden (NRNU MEPhI)  bilim insanları, Finlandiya’daki Oulu Üniversitesi araştırmacılarıyla birlikte gerçekleştirdiği araştırmada, optik lazer cımbız vasıtasıyla kan hücrelerini uzaktan yönetme yöntemi üzerinde çalıştı.

  İLAÇLARIN "HEDEFE ULAŞMASINDA" DOĞAL ARAÇ

  Araştırmada elde edilen sonuçlar, tıpta yepyeni dönemi açacak ilaçların hedeflere ulaştırılması yolunun geliştirilmesi, bağışıklık tedavisi, yapay kan üretimi  ve başka biyotıp dalları açısından son derece önemli. Araştırma sonuçları, Scientific Reports dergisinde yayınlandı.

  Bilim insanları, eritrosit isimli kan hücrelerinin etkileşimi üzerinde çalışıp eritrositleri ilaçların hedeflere ulaştırılması için ‘doğal’ ulaşım aracı olarak incelemekte. Söz konusu yöntem, başarılı olması halinde eritrositlerin yüzeyindeki ilaç maddelerini doğrudan hastalığa maruz kalmış biyolojik dokulara ulaştırma imkanını sağlayacak.

  Kan hücreleri uzaktan kontrol edilebilecek #1

  LAZER CIMBIZ İLE KAN HÜCRELERİ YÖNLENDİRİLDİ

  Rus bilim insanlarının gerçekleştirdiği araştırma, çeşitli nanoparçacıkların katılımıyla eritrositlerin etkileşimini dışarıdan yönetme imkanını ilk kez ortaya koydu.

  NRNU MEPhI ve Oulu Üniversitesi’nden Prof. İgor Meglinskiy, Sputnik’e yaptığı açıklamada, "Araştırmada 2018 Nobel Ödülü'ne layık görülmüş optik lazer cımbız ile faz ve elektron mikroskobunu kullandık. Optik lazer cımbız sayesinde, normal şartlarda izlenmesi mümkün olmayan kan hücrelerinin etkileşimi için uygun ortam oluşturulabiliyor. Sonuçta çeşitli nanoparçacıkların eritrosit etkileşimi üzerindeki etkisini inceleme fırsatını yakaladık." ifadelerini kullandı.

  Önümüzdeki dönemde bilim insanları söz konusu yöntemi daha da geliştirmenin yanısıra çeşitli alerjen ve toksik maddelerin,  elektromanyetik radyasyonun kan hücrelerinin etkileşimi üzerindeki etkisini incelemeyi, bağışıklık tedavisi ve yapay kan üretimi için kullanmayı planlıyor.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir