Euro
10.1402
0.81%
Dolar
8.6468
1.42%
Altın
487.98
1.55%
Borsa
1.419
0.1%
Bitcoin
407.383
0.51%
20ºC
İstanbul
Açık 20 C

  Kırşehir'de toprak analizi yapan meslek lisesi

  Kırşehir Kaman'daki Türk Telekom Osman Kulaksız Tarım Meslek Lisesi, İç Anadolu Bölgesi'ne toprak analizi hizmeti veriyor.
  • AA
  • 13.08.2018 - 15:49
  • Güncelleme : 13.08.2018 - 18:58
  Kırşehir'de toprak analizi yapan meslek lisesi

  Çevre Amaçlı Tarım Arazilerini Koruma Programı Projesi (ÇATAK) çerçevesinde kurulan ve çevre illerdeki çiftçilere de hizmet veren laboratuvarda bu yıl 172 toprak analizi yapıldı.

  Toprak Analiz Laboratuvarı sorumlu öğretmeni Nazlı Bozdağ, AA muhabirine yaptığı açıklamada, öğrencileriyle bu yıl gerçekleştirdikleri 172 toprak analizinin azımsanmayacak bir sayı olduğunu söyledi.

  TÜRKİYE'DEKİ TEK DEVLET OKULU

  Çıkan sonuçları en kısa sürede çiftçilere ulaştırmaya çalıştıklarını belirten Bozdağ, Türk Telekom Osman Kulaksız Tarım Meslek Lisesinin toprak analizi yapma konusunda Türkiye’de tek devlet okulu olma özelliği taşıdığını ifade etti.

  Kırşehir de toprak analizi yapan meslek lisesi #1

  "ÇİFTÇİLERİMİZ RAHATLADI"

  Çevre illerden gelen taleplere de cevap verdiklerini vurgulayan Bozdağ, sözlerini şöyle sürdürdü: "Çevre çiftçileri toprak analizi yaptıracak bir yer bulamadıkları için uzak yerlere gidiyordu. Bu konuda çiftçilerimize önemli katkımız oldu. Çiftçilerimiz hem maddi anlamda hem de zaman konusunda rahatladı. Maliyeti de düşürerek çiftçilerimize daha çok katkıda bulunuyoruz. Bunun yanı sıra öğrencilerimiz de okulumuz bünyesinde bulunan laboratuvarımızda stajlarını yapıyor."

  "ÇEVRE İLLER DE ANALİZİ BİZDE YAPTIRIYOR"

  Türk Telekom Osman Kulaksız Tarım Meslek Lisesi Müdürü Sinan Yılmaz da toprak analizlerinin sadece Kırşehir ve Kaman ile sınırlı kalmadığını, çevre il ve ilçelerden de talep geldiğini söyledi.

  Kırşehir de toprak analizi yapan meslek lisesi #2

  Yılmaz, "İlçemize yakın olan Kırıkkale, Aksaray, Yozgat, Nevşehir gibi illerden ve ilçelerden de analiz yaptırmak için okulumuza toprak numuneleri bırakan çiftçilerimiz oluyor. Bu çiftçiler daha önce Ankara, Kayseri, Konya gibi büyükşehirlere gidiyorlardı, Sonuç almak için maddi ve manevi sıkıntı yaşıyorlardı. Bizler sonuçları en kısa süre ve en az maliyetle çiftçilerimize ulaştırıyoruz." diye konuştu.

  Okul öğrencilerinden Derya Boydaş, laboratuvar sayesinde sektöre hazırlanmak için staj yapma imkanı bulduklarına işaret ederek derste işledikleri teorik konuları uygulama fırsatı yakaladıklarını kaydetti.

  Kırşehir de toprak analizi yapan meslek lisesi #3

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir